Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Vodovodní potrubí čistí v Ostravě ledem

| zdroj: Ostravské vodárny a kanalizace a.s.0

Vodovodní potrubí čistí v Ostravě ledem

S myšlenkou využití ledu k čištění tlakových potrubí přišli před asi 14 lety na univerzitě v britském Bristolu. V Česku otestoval metodu poprvé právě OVAK, jehož největšími akcionáři jsou společnost SUEZ a statutární město Ostrava.

Princip čištění ledem, tzv. ICE PIGGING, je poměrně jednoduchý. „Podle materiálu, stavu a stáří potrubí vyrobíme v kamionu s mrazícím zařízením ledovou tříšť se zhruba pěti procentním podílem potravinářské soli. Ta udržuje sypkost ledové tříště, minimalizuje jakoukoli, byť jen teoretickou, možnost poškození potrubí a urychluje tání ledu v trubkách,“ vysvětlil obchodní ředitel SUEZ v ČR Ludvík Rutar.

Dodal, že vyrobený led se přečerpá do přepravního vozu a z něj putuje pod tlakem do vybraného vodovodního potrubí. „Do odděleného úseku o délce několik stovek metrů až kilometrů natlačíme ledovou tříšť. Množství ledu se vypočte podle průměru potrubí a materiálu z jakého je vyrobeno,“ upozornil s tím, že ledem lze čistit trubky o průměru 80 až 600 milimetrů. Metodu proto využívají vodárenské společnosti i potravinářský průmysl.

Ledová tříšť pod tlakem očistí potrubí zevnitř od všech usazenin. Osm kubíků ledu se do sítě tlačí více než čtvrthodinu. Dva kilometry potrubí se čistí více než hodinu, přičemž délka ledového válce v potrubí je asi 400 metrů. Na konci čištěného úseku vyjde z výstupního hydrantu nejprve špinavá voda. „Potom klesne prudce teplota, pak vyjde hodně znečištěný led, ten vychází asi 20 minut, a potom špinavá a čistá voda. A na konci čištění se udělá proplach,“ popsal Rutar.

Vodovodní potrubí se od usazenin čistí, kromě metody ledové tříště, také propláchnutím vodou pod tlakem nebo mechanicky. „Obě tyto metody nejsou tak účinné jako led a mají i další nevýhody. U mechanického čištění jsou to například výkopové práce a několikadenní odstávky vody.

Led naopak kombinuje výhody obou dosavadních metod, odstávka při jeho využití trvá jen pár hodin,“ popsal obchodní ředitel Suezu klady ICE PIGGINGU s tím, že s ledem zmizí z potrubí veškeré měkké sedimenty, účinnost metody je prý až tisícinásobně vyšší oproti běžnému proplachu.

V Česku využívají čištění ledovou tříští hlavně vodárenské firmy. „Ale už jsme čistili i trubky v Plzeňském Prazdroji,“ prozradil Rutnar.

Foto: OVAK

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ