Vodní kanály, tůně a slepá ramena v lužních lesích zaplavuje voda z Nových Mlýnů

| zdroj: Lesy ČR0

zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

V celé evropsky významné lokalitě Soutok Podluží se v soustavě kanálů a říčních koryt doplní voda. Krátkodobě, ale přece. Prospěje to lesům, rostlinám i živočichům,“ řekl Miroslav Svoboda, ředitel Lesního závodu Židlochovice z Lesů ČR.

Podle Povodí Moravy se zvýší odtok z nádrže až na 80 i sto metrů krychlových za sekundu. Ve čtvrtek 5. března se vrátí na běžných 18 metrů krychlových za sekundu.

Lužní krajina s lesy a loukami na soutoku Dyje, Moravy a Kyjovky trpí dlouhodobým suchem, poklesla i hladina spodní vody. Lesníci s vodohospodáři tedy opakovaně oblast záměrně povodňují, aby tak obnovili někdejší vodní režim říčních niv a zachovali tamější biotopy. Naposledy loni v březnu.

Více čtěte zde.

Foto: zdroj Lesy ČR