Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Vídeň bojuje proti horku ve městě. Zřizuje svůj první cooling park

| zdroj: Zahraniční kancelář města Vídně/ Eurocomm-PR Praha0

V boji proti náročnému a zdraví ohrožujícímu horku se Vídeň rozhodla pro celkovou revitalizaci Esterházyho parku, v kterém vybuduje i tzv. cooling park, tedy chladící park, který dokáže své okolí ochladit až o šest stupňů Celsia.

Nesnesitelné horko v letních měsících ztěžuje život řadě obyvatel, především pak těm starším a nemocným. Asfaltové silnice, betonové budovy a kovové střechy domů a nákupních center bohužel horko ve městech ještě zintenzivňují. Dostatek zeleně a vodních ploch hraje proto nezastupitelnou roli.

Vídeň, jejíž podíl městské zeleně dosahuje 53 %, bojuje proti tepelným ostrovům dlouhodobě. Nyní kompletně revitalizuje Esterházyho park o rozloze 10 600 m2, na kterém vybuduje mj. i svůj první „chladící park“. O ochlazení okolí se tak postará zastíněná kruhovitá plocha o rozloze 30 m2, na které se budou nacházet tři prstence produkující vodní mlhu. Tento zdroj chladu, který bude dosahovat výšky 3,6 metrů, bude schopný ochladit své okolí až o šest stupňů celsia.

Vedle „chladícího parku“ revitalizace počítá i s instalací dvou tzv. klimatických stromů, tedy dalších mlhových sprch o výšce 3 metrů a průměrem 2,2 metrů a chybět nebude ani výsadba rostlin, stromů a dostatek zatravněných ploch. „Park nebude jen místem odpočinku a relaxace pro jeho návštěvníky, ale dá nám mnoho dalšího know-how,“ komentuje revitalizaci parku starosta městské části Markus Rumelhart. Park má totiž následující dva roky sloužit i k výzkumu městských tepelných ostrovů a jeho výsledky budou průběžně evaluovány a přizpůsobeny technickým možnostem.

Revitalizace parku je společným projektem šesté městské části, Vídeňských městských zahrad a architektonického studia Carla Lo, které tímto úkolem pověřila vídeňská radnice. Ta již řadu let investuje nemalé finanční částky do údržby a rozšíření zeleně. V současnosti se ve Vídni nachází 990 parků a nespočet zelených ploch, které Vídeň nazývá svými „venkovními obýváky“. I v příštím roce má dojít k dalšímu rozšíření zeleně, které se rozroste na rozlohu 137 tisíc metrů čtverečních. Na její revitalizaci a údržbu bude mít město k dispozici 9,3 miliónů eur.

Jednotlivé městské části na příští rok ale čekat nemusí. Již letos vyčlenila radnice fond s 2,3 milióny euro, který je určen pro implementaci ochlazujících systémů. Městské části tak při realizaci svých projektů mohou počítat s 80% finanční účastí vídeňské radnice. Dalších 8 miliónů euro pak vyčlenila radnice na samotnou výsadbu nových stromů.
Foto: Carla Lo, Esterházy Park ve Vídni

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert