Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Druhý ročník veletrhu e-SALON 2019 překonal očekávání

| zdroj: ABF, a.s.0

Druhý ročník veletrhu e-SALON 2019 překonal očekávání

Na novinky čisté mobility se přijelo do Letňan podívat bezmála 25 tisíc lidí z řad odborníků i široké veřejnosti.

Veletržní premiéry

Také druhý ročník veletrhu e-SALON se pyšnil národními premiérami elektromobilů od věhlasných světových automobilek. V PVA EXPO PRAHA si tak mohla odborná i široká veřejnost prohlédnout modely od značek Volkswagen, KIA, ŠKODA, Tesla, Hyundai, Ford a mnoha dalších.

V rámci veletrhu e-SALON se představily novinky značky ŠKODA – na veletrhu společnost ukázala hned několik modelů: CITIGOe iV, SUPERB iV a VISION iV. Elektrické CITIGO představuje dokonalý vůz do města, kde jeho kompaktní rozměry a bezemisní provoz přinesou největší výhody.

SUPERB iV je první plug-in hybrid ŠKODA kombinující spalovací motor s elektrickým pohonem, který nabízí i možnost jízdy v čistě elektrickém režimu. Návštěvníci mohli nahlédnout i do VISION iV, vize čistě elektrického čtyřdveřového crossover-kupé, prvního vozu značky postaveného na modulární platformě pro elektromobily (MEB) koncernu Volkswagen. Sériový vůz vycházející z této studie se začne vyrábět v roce 2020. Společnost VW představila na veletrhu v české premiéře své ID.3, které nabízí dojezd až 550 km s 8letou zárukou na baterie.

V případě elektrických modelů ID. si však zákazníci budou moci sami zvolit, jaký dojezd jim bude vyhovovat. Pokud již nyní vědí, že se budou s vozem pohybovat převážně po městě, mohou zvolit menší baterii, která přispěje k nižší ceně. Naopak zákazníci, kteří často cestují na delší vzdálenosti, mohou sáhnout po větší baterii. V závislosti na konkrétním modelu a baterii se pak může dojezd těchto elektromobilů pohybovat v rozmezí 330 až 550 kilometrů.

Druhá generace KIA i vodíkové technologie Hyundai

Automobilka KIA přivezla, coby jeden z leaderů elektrifi kace v České republice, na veletrh e-SALON dva čistě
elektrické modely, oba s dojezdem přesahujícím 450 km v kombinovaném cyklu a 600 km v čistě městském
provozu.

Vůbec poprvé v Česku byla k vidění druhá generace modelu e-Soul a vystaven byl i první čistě elektrický crossover značky, model e-Niro. Kromě dvou praktických elektromobilů KIA v tuzemsku nabízí další tři elektrifi kované modely (Niro Hybrid, Niro Plug-in Hybrid a Sportage Mild Hybrid). 

Hyundai odprezentovala modely s nízkými a nulovými emisemi. Mezi poslední novinky této značky patří KONA Hybrid, KONA Electric či modernizované modely IONIQ. Značka Hyundai je průkopníkem v rámci vodíkové mobility – v loňském roce představila druhou generaci NEXO.

Tento luxusní vůz s unikátní technologií nabízí výhody jako rychlost doplnění paliva (netrvá déle než 5 minut) či větší dojezd (ďábelských 666 km). A jak tvrdí výrobce, vzduch, který z vozu vychází, je dokonce ještě čistší než ten, který nasává. NEXO je rovněž prvním modelem v produktové řadě Hyundai, který nabízí technologie autonomní jízdy.

Veřejnost se seznámila i s dalšími elektrifikovanými vozy mnoha automobilových značek, které v čisté mobilitě něco znamenají. Renault se pochlubil novou generací modelu ZOE. Ford ukázal nový hybrid Mondeo. Svět užitkových vozů byl zastoupen značkami MAN, MAXUS, ale i dalšími tradičními výrobci dodávek. Na výstavě se představil i model Tesla 3, Audi předvedla nejen e-tron, ale i plug-in hybrid Audi Q5 TFSI e.

Nejen eletromobily

Ke slovu se na veletrhu čisté mobility, jejímž spoluorganizátorem je TV Prima, dostali také vizionáři z oblasti letectví. V Letňanech se uvedl PURE FLIGHT s elektrickým letadlem ΦNIX a představí i evoluci tohoto stroje pro příští roky, kterou bude elektroletadlo s vodíkovým palivovým článkem. Toto nové letadlo nebude potřebovat nabíječky a jeho dolet se ještě zdvojnásobí.

V Letňanech našli návštěvníci i kompletní tandemové rogalo na elektrický pohon nebo jednomístnou tříkolku či vrtulník. Na druhém ročníku veletrhu e-SALON nechyběla ani žhavá novinka letošního podzimu, kterou byl elektrický člun společnosti KeelCraft. Tento luxusní stroj, určený pro sportovní volnočasové vyjížďky, se pyšní nejmodernějším elektropohonem, který je schopen ujet až 100 kilometrů. 

Kromě národních premiér vozů se na veletrhu představila řada výrobců dobíjecích stanic a dodavatelů energií (ČEZ, Innogy, PRE). K vidění byly např. produkty společností Heger.eu, Voltdrive, Webasto, Logarex, Elexim, Unicorn, ejoin, Phoenix Contact a dalších.

Základní statistické údaje veletrhu e-Salon 2019

Celkový počet vystavovatelů: 104
Počet zahraničních vystavovatelů: 2
Počet států: 3
Hrubá výstavní plocha:15 770 m2
Čistá výstavní plocha: 6 547 m2
Počet návštěvníků: 24 957
Počet akreditovaných novinářů: 151

Podrobnější informace a množství fotografií možno shlédnout ZDE

Foto: Petr Jarolímek

Titulek redakční

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert