Areál v okolí Vinohradské vodárenské věže ožije. Vznikne v něm unikátní vodárenské osvětové centrum.
Přiblíží veřejnosti, co vše předchází takové samozřejmosti, jako je vytékající pitná voda z kohoutku u každého z nás. Na projektu spojily společně síly Hlavní město Praha, Pražská vodohospodářská společnost, Pražské vodovody a kanalizace a společnost Veolia.
„Tento projekt umožní představit školám, školkám i široké veřejnosti hospodaření s vodou moderní formou. Jeho realizací významně přispějeme k pochopení souvislostí s cíli schválené strategie adaptace na klimatickou změnu“ uvedl Petr Hlubuček, náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí, infrastruktury, technické vybavenosti a bezpečnosti.
V rámci projektu proběhne rekonstrukce historické vodárenské věže a vodárenského objektu v Korunní ulici. Projekt bude dokončen v roce 2024. „Rekonstrukci věže i ostatních objektů jsme plánovali již několik let díky jejich havarijnímu stavu. Jsem rád, že díky iniciativě PVK a skupiny Veolia se nám nakonec podaří projekt rozšířit o unikátní expozice, které umožní z objektu vytvořit vodárenské osvětové centrum“, uvedl předseda představenstva Pražské vodohospodářské společnosti Pavel Válek. PVS investuje do opravy samotných budov, investice do vybudování moderní expozice vodárenství pak hradí v rámci partnerství a projektů společenské odpovědnosti PVK v součinnosti se svým akcionářem společností Veolia.
Z v současnosti uzavřeného areálu vznikne nový veřejný prostor s celou řadou herních a vodních prvků, přístupný široké veřejnosti. V jednom z podzemních vodojemů bude vytvořena unikátní expozice současných moderních technologií úpravy a čištění vody. „Společnost Veolia se v rámci své společenské odpovědnosti podílí na podobných projektech po celém světě. Hydropolis je projekt revitalizace, hledání nové cesty, projekt nové naděje pro nádherný prostor uprostřed města. Pro skupinu Veolia je tento projekt symbolem hledání nové cesty spolupráce mezi soukromým a veřejným sektorem, který zohledňuje zájmy obou partnerů. Přeji tomuto výjimečnému projektu, ať naplní všechna očekávání, která jsou s ním spojena“, doplnil Martin Bernard, člen představenstva a ředitel divize Voda skupiny VEOLIA ČESKÁ REPUBLIKA.
Projekt zahrnuje i přednáškové místnosti se zázemím s kapacitou přes 220 míst či novou výstavní plochu pro výměnné expozice v historické vodárenské věži s mimořádnou vyhlídkou na Prahu.
„Jsme hrdí, že můžeme být součástí tohoto projektu. Bude revitalizován krásný prostor v těsné blízkosti centra metropole. Ten nabídne osvětu ve vodohospodářské oblasti, seznámí veřejnost s klimatickou změnou i s hospodařením s vodou,“ prohlásil generální ředitel Pražských vodovodů a kanalizací Petr Mrkos.
V tuto chvíli je hotová architektonická studie a probíhají projektové práce nezbytné k podání žádosti o vydání stavebního povolení. Celkové náklady projektu jsou 200 milionů korun, přičemž polovinu bude financovat PVS a druhou polovinu společnost Veolia. Samotná rekonstrukce by měla být zahájena v roce 2022 a ukončena o dva roky později.
Komentáře