V Trutnově sázeli ovocné stromy v aleji Na Kryblici

| zdroj: ČEZ0

3-20240424-081723
zdroj: cez.cz

V aleji na Kryblici přibylo 30 nových stromů. Ovocná alej byla vysazena jako pokračování loňské výsadby, která se tradičně koná na oslavu Dne Země za účasti představitelů města a veřejnosti. Na výsadbu přispěla Nadace ČEZ částkou 116 782 korun.

I v letošním roce v Trutnově oslavili Den země výsadbou nového stromořadí. Na Kryblici podél cesty k zahrádkářské kolonii výsadbou 30 nových stromků prodloužili stávající alej, Jedná se již o 3. etapu výsadby. „Na oslavu Dne země jsme se i letos rozhodli vysadit ovocnou alej. Pokračujeme s výsadbou podél cesty směrem k zahrádkářské osadě. Budeme sázet původní druhy stromů, které jsou pro toto stanovištně vhodné. Nadaci ČEZ děkujeme, že nám na výsadbu přispěla i v letošním roce,“ říká  Michal Rosa, starosta Trutnova.

O výsadbu se postarali nejen dobrovolníci a zástupci města, ale i děti z místní mateřské školky, které si sázení moc užily.  Veškeré přípravy provedli zaměstnanci Technických služeb Trutnov, kteří se o stromy budou do budoucna starat. Celou akci podpořila Nadace ČEZ ve svém grantovém programu Stromy 2024, a to částkou 116 782 Kč.

Výsadba zlepší životní prostředí nejen v dané lokalitě, ale i v přilehlém okolí. Místní i turisté využívají tuto část Trutnova k aktivnímu odpočinku, k procházkám a sportovnímu vyžití. Přírodní fit stezka slouží jako místo, které je využíváno jak pěšími, tak i běžci k aktivnímu trávení volného času.

Dojde ke zlepšení ovzduší, alej pomůže lépe odolávat teplotním výkyvům, vytvoří se optimální zdroje pro život hmyzu, obživu včel i hnízdění ptactva. Radost mají i vodohospodáři, protože se zlepší schopnost zadržování vody v krajině. Jedná se o velice klidnou část města Trutnova – Kryblici, kde je veliká zahrádkářská kolonie. Cesta, která je lemována výsadbou, slouží jako komunikace směrem na Trutnov - Starý Rokytník a zároveň je spojnicí mezi místním lesoparkem a Poříčským hřbetem.

Záměr byl konzultován s arboristou již v předchozí fázi výsadby, lokalita i druhy ovocných stromů byly vybrány s příslušnou péčí a hodí se právě do tohoto místa. Výsadba proběhla pod odborným dozorem.