V Karlovarském kraji dojde k rozšíření přírodní rezervace Chlum

| zdroj: Karlovarský kraj0

aktuality.jpg
zdroj: Novosedly, Wikimedia Commons

Karlovarský kraj rozšíří původní přírodní rezervaci, která se nachází na jižním svahu vrchu Chlum u obce Novosedly na Karlovarsku. Jedná se o jedno z nejstarších a nejcennějších zvláště chráněných území světového významu, a to s ohledem na výskyt jeřábu manětínského.

„Cílem dlouhodobé péče je zejména zachování a udržení populace všech zvláště chráněných a ohrožených druhů rostlin, mezi které patří kromě jeřábu manětínského také vzácné orchideje, společenstva teplomilných doubrav, skalní vegetace a suťové lesy na čedičovém kopci“, uvedl radní pro oblast životního prostředí, zemědělství a energetiky Karel Jakobec. 

Území již bylo vyhlášeno přírodní rezervací v roce 1947. Nový záměr ale řeší dosavadní nedostatečnou ochranu unikátní populace jeřábu manětínského. Ta nebyla zahrnuta v původním vyhlášení přírodní rezervace Chlum. Po jejím zapracování do nového záměru se zhruba trojnásobně zvětšila rozloha přírodní rezervace.

„Toto území je specifické svou polohou ve výšce šesti set metrů a půdou vulkanického původu. Právě díky teplu se tam daří vzácným a ohroženým druhům rostlin. Ze zástupců dřevin jsou to například dub zimní, dub žlutavý nebo skalník celokrajný. Na jaře tam rozkvétají prvosenky jarní, mochny bílé nebo plicník úzkolistý,“ doplnil radní Karel Jakobec.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Nadace partnerství
Sovak
Zdravá města
ABPlast
Satturn