Ústecký kraj navštívili zástupci Evropské komise, Ministerstva pro místní rozvoj ČR a Ministerstva životního prostředí ČR. V rámci oficiální návštěvy jednali s představiteli kraje, měst a obcí, dále se senátory z dvou krajů (Karlovarského a Ústeckého) i dalšími aktéry v regionech.
Zástupci Evropské komise, Ministerstva pro místní rozvoj ČR a Ministerstva životního prostředí ČR začali svou dvoudenní návštěvu severozápadních Čech v Karlovarském kraji. Společně si prohlédli území postižená těžbou a seznámili se s problémy i plány na rozvoj regionu. Zástupci komise a ministerstev se zajímali také o strategické projekty Karlovarského kraje, které budou usilovat o dotaci z Fondu spravedlivé transformace. Návštěvu Karlovarského kraje završila delegace společnou debatou u kulatého stolu, během které Emma Toledano Laredo, jež vede Generální ředitelství Evropské komise pro regionální politiku, ocenila plány kraje pro zlepšení života obyvatel i postupnou snahu na přeměně regionu.
Program v Ústeckém kraji zahájila delegace v Prunéřově u města Kadaň, kde jí starosta města a náměstek hejtmana pro oblasti sociálních věcí, bezpečnosti a sociálně vyloučených lokalit Jiří Kulhánek představil projekt prostupného bydlení určený sociálně slabým občanům a neplatičům. Při přejezdu z Prunéřova do Ústí nad Labem měla delegace možnost seznámit se s povrchovým dolem ČSA, který by se v roce 2024 (po ukončení těžby hnědého uhlí) měl začít rekultivovat a sehrát důležitou roli v procesu transformace regionu. Po příjezdu do Ústí nad Labem navštívila delegace vyloučenou lokalitu Předlice, kterou je osobně provedla starostka centrálního ústeckého městského obvodu Hana Štrymplová a místostarosta Karel Karika.
Návštěvu Ústeckého kraje završili zástupci komise a ministerstev prohlídkou nově otevřeného depozitáře Severočeské vědecké knihovny, kterým je provedla ředitelka instituce Jana Linhartová. Ta delegaci současně představila také aktivity knihovny i formu pomoci, jíž instituce poskytuje občanům Ukrajiny. Ve Wolfrumově čítárně Severočeské vědecké knihovny proběhlo následně společné jednání komisařů (Emma Toledano Laredo a Werner Schmidt, Ředitelství Evropské investiční banky) a představitelů Ústeckého kraje – hejtmana Jana Schillera, 1. náměstkyně hejtmana Lubomíry Mejstříkové, náměstka hejtmana Jiřího Kulhánka a radní pro oblast strategie přípravy a realizace projektů Ivy Dvořákové.
Společné jednání probíhalo v podobném duchu jako debata u kulatého stolu v kraji Karlovarském. Představitelé kraje představili komisařům aktuální problémy i výzvy, kterým region čelí. Diskutovalo se o transformaci regionu, sociálních problémech a zátěžích, energetice i brownfieldech. Komisařům byla představena také činnost Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině (KACPU), které je hlavním koordinátorem pomoci uprchlíkům v kraji. V závěru své návštěvy se delegace seznámila s vybranými strategickými projekty kraje – projektem Green Mine a projektem Transformačního centra Ústeckého kraje. Oba zmíněné projekty by měly regionu přinést především nové pracovní příležitosti.
Komentáře