Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Ústecký kraj je SMART, neboli chytrý region

| autor: Ústecký kraj0

Ústecký kraj je SMART, neboli chytrý region

„Hlavní myšlenkou konference i celého konceptu Smart Region je spolupráce. Spolupráce mezi krajem a obcemi a městy, spolupráce s univerzitami, spolupráce s komerční sférou. Spolupráce, která může pozvednout tento kraj a přenést ho do digitálního věku. Koncept Smart Region není pouze technologickým konceptem, ale především změnou myšlení a přístupu,“ řekl v úvodu konference hejtman Oldřich Bubeníček.

V dopoledním bloku byly účastníkům fóra vysvětleny zásady konceptu Smart Region a představeny výsledky dosavadního působení pracovních skupin. Ty pracují pod Komisí pro Smart Region Ústecký kraj zřízenou Radou Ústeckého kraje. Formát panelové diskuze umožnil interaktivní zapojení návštěvníkům fóra. V odpoledním bloku pak zástupci měst Ústeckého kraje (Děčína, Chomutova a Litoměřic) představili své projekty Smart Cities, o své zkušenosti se podělil Igor Wzoš ze Slovenska a nechyběla informace o podpoře těchto konceptů ze strany Ministerstva pro místní rozvoj.

Pracovní skupina Energetická efektivita se konceptu Smart Regions věnuje ve dvou úrovních, kterými jsou strategické dokumenty a konkrétní rozvojové projekty. Cílem je trvale udržitelná a ekonomicky dostupná energetika, která je v souladu se strategickými plány rozvoje Ústeckého kraje.

Smart skupina pro digitální a informační technologie připravuje smlouvu o spolupráci mezi vysokými školami v kraji a několika městy, analyzuje vnitřní data krajského úřadu a připravuje podklady pro vytvoření standardů pro integraci dalších systémů. To vše by mělo vést k vytvoření krajské digitalizační platformy, která bude sloužit pro integraci krajských a městských dat a bude je dále poskytovat komerčním i nekomerčním subjektům.

Skupina Doprava vychází z toho, že doprava se denně dotýká obrovského množství lidí. Proto připravuje projekty, které zjednoduší cestování hromadnou dopravou nebo třeba zlepší informovanost řidičů na našich silnicích. Především je pak cílem využít množství dat, která dnes z dopravy (ať již v obcích, městech či na kraji) plynou. Aktuálně byl dokončený první z menších, ale zajímavých projektů, kterým jsou tzv. virtuální odjezdové tabule. (Více na tabule.dopravauk.cz.)

Celé Smart Region Fórum Ústecký kraj 2019 bylo iniciováno Pracovní skupinou pro města a obce. Úkolem této platformy je v prvé řadě propojovat a vytvářet prostor pro diskusi a setkávání.

Součástí fóra byla také souběžně probíhající konference Smart Voda pro experty z oblasti životního prostředí a ochrany krajiny a veletrh Technodays plný prezentací řemeslných vzdělávacích oborů a technických firem, který připravila Okresní hospodářská komora Chomutov za podpory Ústeckého kraje.

Smart Region fórum Ústeckého kraje proběhlo pod osobní záštitou litoměřického biskupa Mons. Jana Baxanta a ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové.

1
Hejtman Oldřich Bubeníček zahájil nejen konferenci, ale také veletrh Technodays, za ním předseda OHK Chomutov Jiří Dostál

2
Na konferenci se setkal krajský radní Ladislav Drlý s předsedkyní HSR Ústeckého kraje Gabrielou Nekolovou a předsedou Krajské hospodářské komory Jiřím Asterem

3
Radní a zároveň předseda Komise Smart Region Ústecký kraj Miroslav Andrt

4

5
Záštitu akci udělil a v úvodu promluvil litoměřický biskup Mons. Jan Baxant

6
Na veletrhu Technodays

7

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
ABPlast
Satturn
Meva a.s.
Fair Care
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
Sensoneo
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Zlatý erb
Denios
Syba
PSAS
Rema