U podporovaných zdrojů energie dojde ke změnám. Rozhodla o tom vláda

| zdroj: MPO ČR0

U podporovaných zdrojů energie dojde ke změnám. Rozhodla o tom vláda

Počítá se s kontrolou tzv. překompenzace, tedy přiměřenosti podpory a se zavedením pravidel pro nové obnovitelné zdroje energie. O tom, co konkrétně se v daném roce využije, bude kabinet pravidelně rozhodovat jednotlivými nařízeními vždy na základě aktuální situace. A rovněž v závislosti na tom, jak se cíle v OZE, které obsahuje Vnitrostátní plán v oblasti energetiky a klimatu, budou skutečně plnit.

Zaváděná opatření mají co nejvíc eliminovat další náklady na provozní podporu a maximálně zohledňovat situaci na energetickém trhu. Jedná se například o nastavení výše podpory vysoutěžené z aukcí určené především pro střední a větší zdroje, využívání zeleného hodinového bonusu pro menší zdroje nebo zavedení opatření pro udržení energeticky efektivních současně provozovaných výroben elektřiny a tepla v provozu, říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

„Novela do tuzemského práva rovněž zavádí nástroje, které se týkají slučitelnosti podpory energie z obnovitelných zdrojů a dalších podporovaných zdrojů energie s vnitřním trhem Evropské unie. Jde o tzv. kontrolu překompenzace, která v praxi znamená posuzovat ziskovost podporovaných elektráren přes takzvané vnitřní výnosové procento (IRR),“ říká náměstek ministra průmyslu a obchodu pro energetiku René Neděla.

IRR se u výroben, které využívají energii vody, větru a geotermální energii stanovilo na 7 procent, u fotovoltaických zdrojů 6,3 procenta, u biomasy jde o 9,5 procenta a u bioplynu se jedná 10,6 procenta. Pokud by výrobna překročila zákonem stanovenou mez uvedeného ekonomického parametru, znamenalo by to nadměrnou výši podpory a musela by se aplikovat opatření, která by tento nepoměr odstranila.

Změna zákona o podporovaných zdrojích energie znamená také nutnou úpravu energetického zákona. V něm se musí upravit a doplnit například působnost Ministerstva průmyslu a obchodu a operátora trhu, nebo nově definovat některé pojmy. Tyto nezbytné úpravy energetického zákona dnes vláda projednala spolu s novými pravidly pro podporované obnovitelné zdroje energie (POZE).

Foto: ilustrační/ Pixabay