11. 6. 2019  |  Aktuality  |  Autor: MPO

Třetí ročník soutěže Ministerstva průmyslu a obchodu Přeměna odpadů na zdroje

Slavnostní atmosféra ve Valdštejnském paláci Senátu Parlamentu ČR byla dne 6. června plná napětí a očekávání. Pozvání na tuto významnou akci dostali všichni vítězové a nominovaní účastníci.

Sešlo se zde více jak 150 účastníků, mezi které patřili především vítězové a nominovaní již třetího ročníku soutěže Ministerstva průmyslu a obchodu „Přeměna odpadů na zdroje“, mediální a odborní partneři a sponzoři této soutěže.

V historických  prostorách Valdštenského paláce uvítal účastníky akce senátor Ladislav Kos, místopředseda Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu Senátu PČR. V úvodu hlavní části programu, kterou bylo předávání cen vítězům, vystoupil místopředseda vlády a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček „Oběhové hospodářství má značný potenciál, a propojením s inovačními aktivitami a exponenciálně se rozvíjejícími digitálními technologiemi můžeme dosáhnout významného pokroku v udržitelném využívání zdrojů s pozitivním vlivem na životní prostředí a  na kvalitu našeho života. A tímto směrem se chceme vydat.“ Na závěr svého vystoupení pak dodal „Jsem proto velmi rád, že se nám podařilo oslovit tolik podnikatelů, starostů, učitelů a mladých lidí i dětí, kteří svými projekty a díly dokázali, že synergie techniky, kreativity a citu pro přírodu kolem nás přináší užitek, krásu a radost. Vyjadřuji svůj obdiv všem vám, účastníkům soutěže, za inovativní a kreativní nápady a řešení. Svými projekty a díly jste vytvořili soubor skvělých příkladů pro ostatní. To je ten nejlepší způsob, kterým můžete v rámci svých možností přispět k přechodu naší země na oběhové hospodářství. A to je náš společný cíl.“

Přehled udílených cen v soutěži Přeměna odpadů na zdroje 2019

Kategorie 1 –   pro Výrobní podniky – výrobek z druhotných surovin

1. místo            ARP Bohemia s.r.o., Libčice nad Vltavou

za produkt „Pryžová deska ARPTEX z odpadních pryží a pneumatik“

2. místo            Manetech, a.s. Praha

za „Přeměnu tekutých odpadů na organický substrát či rekultivační kompost

technologií MANETECH“

3. místo           Transform a.s.Lázně Bohdaneč

za „Výrobky z materiálu TRAPLAST - získaný recyklací plastových komunálních odpadů“

Kategorie 2 – pro Stavební společnosti - využití druhotných surovin ve stavebnictví

1. místo          Panattoni Europe, Praha

za projekt „Panattoni Park Ostrov North - rekordní využití druhotných surovin

při revitalizaci brownfieldu“

2. místo             AZS 98 s.r.o. Plzeň

za projekt „Zahradní jezírko s využitím 100 % recyklovaných materiálů“

3. místo             EKO servis Zábřeh s.r.o.

za projekt „Recyklace v praxi - výstavba BMX dráhy Zábřeh s využitím recyklátů“

Kategorie 3 -    pro Veřejnou správu - využití druhotných surovin v projektech veřejné správy

1. místo          Obec Kněžice, okr. Nymburk

za projekt „ESO Kněžice – energetické a materiálové využití odpadů“

2. místo             Městys Pozořice,  okr. Brno venkov

za projekt „REUSE POZOŘICE - podpora opětovného využití spotřebního zboží“

3. místo          Obec Otice, okr. Opava

za projekt „Náhrada pitné vody přečištěnou odpadní vodou s využitím výrobku s ukončenou životností“

Kategorie 4 -  pro Vysoké školy – Projekty studentů vysokých škol

1. místo          Ing. Zdeňek Proška, ČVUT v Praze

za projekt „Stavební nízkonákladový systém s vysokým obsahem odpadních surovin“

2. místo          Ing. Lucia Bulíková, VŠB TU Ostrava

za projekt „Silniční pojivo pro úpravu zemin s vysokým podílem druhotných produktů“

3. místo          Bc. Marcel Havrda, ČZU v Praze

za projekt „Využití pivovarských kvasnic jako přídavek do ekologicky šetrných hnojiv

pro vyšší výnos rostlin“

Kategorie 5 -  pro Střední školy - projekty a díla studentů VOŠ, SŠ, SOU

1. místo          Střední uměleckoprůmyslová škola hudebních nástrojů a nábytku Hradec Králové

za projekt „Kolekce YATE – užitné a dekorativní předměty z odpadních plastů“

2. místo          Střední uměleckoprůmyslová škola Jihlava - Helenín

za projekt „Readytomake! – užitné předměty z různých výrobků s ukončenou životností“

3. místo          Integrovaná střední škola živnostenské Plzeň

za projekt „Obývák – přeměna učebny ve společenský prostor recyklovaným nábytkem a bytovými doplňky s využitím starých džínů“

Kategorie 6 - pro Základní školy - projekty a díla žáků ZŠ

1. místo          Speciální Základní škola Králíky

za projekt „Nový život odpadových nádob“

2. místo          Základní škola Partyzánská, Česká Lípa

za projekt „Hmyzí hotel z druhotných surovin“

3. místo          Základní škola a Mateřská škola Chýně

za projekt „Dřevěná stavebnice z odpadního dřeva“

Kategorie 7 -  Videoprojekty ZŠ a SŠ

1. místo          Základní škola a Mateřská škola Masarykova, Hnojník

za videoprojekt „Přeměna odpadů na učební pomůcky“

2. místo          Základní škola Velehrad

za videoprojekt „Vermikompostování“

3. místo          Základní škola a Mateřská škola Kladno

za videoprojekt „Příběh věcí, které chtějí být dál užitečné“

Podrobnosti o jednotlivých projektech včetně fotodokumentace jsou k dispozici v Katalogu 3. ročníku soutěž MPO přeměna odpadů na zdroje 2019, který bude zveřejněn v následujících dnech na webových stránkách MPO a v tištěné formě lze Katalog získat v recepci budovy MPO,  Na Františku 32, Praha 1.

Vítězové 2019_3 ročník soutěže MPO_Přeměna odpadů na zdroje

Vítez Kategorie 1_ARP Bohemia s.r.o Libčice nad Vltavou