Tisíce dobrovolníků uklízí odpadky. Začala Čistá Vysočina

| autor: Kraj Vysočina0

Tisíce dobrovolníků uklízí odpadky. Začala Čistá Vysočina

Osvětová akce Čistá Vysočina se koná každoročně u příležitosti Dne Země, který připadá na 22. dubna. Do velkého úklidu se pravidelně zapojují také členové Rady Kraje Vysočina, kteří si pro letošní rok vybrali úsek silnice mezi Jihlavou a Rantířovem. „Nejzajímavějším úlovkem dnes bylo plně funkční koště, ale plasty a plastové obaly stále vyhrávají na celé čáře,“ zhodnotil dnešní úklid radní Martin Hyský.

Oproti minulým ročníkům se letos více zapojují soukromé firmy, roste i počet jednotlivců a skupin.

Nejpočetnější ze skupin přihlášených jsou vždy obce, města a městyse, kterých se do úklidu Vysočiny přihlásilo přes dvě stě. Silnou skupinou jsou také různé druhy spolků, jako jsou sdružení dobrovolných hasičů, myslivecká sdružení, kluby českých turistů, sportovní kluby, sousedské a okrašlovací spolky, místní organizace politických stran a další. Tradičně se zapojují mateřské, základní i střední školy, pro které se jedná o určitou formu osvěty spojenou s pobytem dětí na čerstvém vzduchu. Balíčky pro přihlášené účastníky s pytli a vestami chystá pro Kraj Vysočina Novoříšský kulturní spolek a svoz z okolí silnic I., II. a III. třídy opět zajistí Krajská správa a údržba silnic Vysočiny.

Čistá Vysočina je realizována v rámci projektu Zdravý Kraj Vysočina a MA21. Více informací o akci a právě probíhajícím ročníku včetně názorné mapy naleznete na www.kr-vysocina.cz/cistavysocina.

HARMONOGRAM AKCE:

• Úklid bude probíhat v termínu 8. 4. – 21. 4. 2019.

• Registrovaní účastníci obdrží zdarma pytle na odpadky (průhledné na plasty a černé na ostatní komunální odpad).

• Odpadky se třídí a nechávají se v zavázaných pytlích vedle komunikací.

• Svoz sebraného odpadu u silnic I., II. a III. třídy mimo obec zajistí zdarma Krajská správa a údržba silnic Vysočiny.

• V případě úklidu přímo v obcích a městech budou poskytnuty pouze pytle a účastníci si musí zajistit odvoz odpadků s firmou, která v místě provádí svoz odpadu.

• Sběr a svoz odpadu z ostatních ploch je nutné konzultovat s jejich vlastníkem.

• Akce nenahrazuje svoz domácího velkoobjemového odpadu!

čv

• Oldřich Sklenář, odbor regionálního rozvoje