Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Teplárenské sdružení ČR vítá změnu postoje Energetického regulačního úřadu

| zdroj: TZ Teplárenského sdružení ČR0

Teplárenské sdružení ČR vítá změnu postoje Energetického regulačního úřadu
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Vítáme změnu postoje Rady Energetického regulačního úřadu, která nám na žádost o jednání z 21. května 2020 před měsícem odpověděla, že „další jednání lze považovat za účelné až po zjištění nových skutečností“. Vážíme si ujištění, že je pro Energetický regulační úřad zásadní dlouhodobá udržitelnost soustav zásobování teplem, a jsme připraveni jednat o konkrétních krocích, které k ní povedou. Času není nazbyt, při ceně povolenky 30 Euro může být už příští rok pro zachování teplárenství klíčový,“ uvedl předseda výkonné rady Teplárenského sdružení ČR Tomáš Drápela.

Teplárenské sdružení ČR se dlouhodobě snaží o dialog s Energetickým regulačním úřadem a to jak ohledně strategie v teplárenství tak i nastavení systému a výše podpor pro nadcházející období.

Klíčovým problémem pro teplárenství je vysoká cena povolenky na emise skleníkových plynů, která nedávno přesáhla 30 Euro. Právě vysoké náklady na povolenky dostávají řadu tepláren do červených čísel. V letošním roce čelí teplárny navíc dopadům pandemie koronaviru, která snížila odběry tepla v řadě podniků i komerčních prostorů. Energetický regulační úřad nastavuje mimo jiné výši podpory elektřiny z vysokoúčinné kombinované výroby elektřiny a tepla. Zelený bonus byl však v případě tepláren nad 5 MW pro letošní rok paradoxně meziročně snížen, ačkoli tomu ekonomické podmínky nenasvědčovaly. 

Výnosy z aukcí povolenek na emise skleníkových plynů jsou příjmem státního rozpočtu. V roce 2018 to bylo 15 miliard Kč a loni 16 miliard Kč. Za první pololetí letošního roku se jedná o 8,3 miliardy Kč, což je o 0,6 miliardy Kč více, než za stejné období loňského roku. Příjem z povolenek je tak jediným příjmem státního rozpočtu daňového charakteru, který v letošním prvním pololetí meziročně vzrostl.

„Teplárny loni utratily za nákup povolenek přes 5 miliard korun, letos tato suma dále poroste a v příštím roce zřejmě přesáhne 8 miliard korun, to může některé teplárny dostat do velmi složité situace,“ obává se Tomáš Drápela.

Foto: ilustrační/ Pixabay

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ