Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Stavební zákon: Zohlední nové předpisy potřeby velkých měst?

| autor: Hana Tomášková| zdroj: MMR ČR0

mesto_vyzlovka.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Wikimedia Commons

Nový stavební zákon prošel prvním čtením. Stále však vzbuzuje mnoho dohadů a je mnohými označován za polotovar.

Města se obávají o své pravomoci v územním plánování. Zástupci Prahy, Brna, Ostravy, Jihlavy a Liberce zároveň deklarovali přání moci si pořizovat po vzoru Pražských stavebních předpisů svoje vlastní obecně – technické požadavky na výstavbu.

Ráda bych velká města uklidnila, že jim pravomoci v oblasti územního plánování nebereme. Nový stavební zákon počítá s tím, že územní plánování zůstane v přenesené působností obcí jako je tomu dnes, do budoucna by ale mohlo být v samostatné působnosti samospráv, což by ještě jejich pravomoci posílilo. Tento přechod působnosti si vyžádá rozsáhlé změny řady předpisů, musí být široce prodiskutovaný, tak by byla zajištěna dostatečná ochrana veřejných zájmů. Ministerstvo proto založilo se zástupci měst, krajů, obcí a dalších ministerstev pracovní skupinu, která bude tuto změnu připravovat. A na tomto jsme se se zástupci Prahy v září domluvili. Velká města pro nás byla a jsou jedním z nejdůležitějších partnerů při přípravě stavebního zákona a rozhodně by se MMR neuchýlilo v rámci tohoto zákona k ničemu, co by rozvoj velkých měst ohrozilo," uvedla na stránkách Ministerstva pro místní rozvoj ministryně Klára Dostálová.

Ta rovněž přislíbila, že zástupci velkých měst budou přizváni k tomu, aby spolu s ministerstvem vypracovali vyhlášky řešící územní a technické požadavky na stavby. Cílem nového stavebního zákona je sjednotit územní a technické požadavky na stavby do jednoho právního předpisu a zjednodušit a zkrátit tak celý proces.

Mimochodem i Legislativní rada vlády ČR jednoznačně podpořila variantu jednoho předpisu s obecnou a zvláštní částí, ve které budou moci být uvedena veškerá specifika. Není ale možné rozdrobit předpisy do všech obcí, to by bylo pro investory zcela nepřehledné, a naopak by to mohlo vést k chaosu a zastavení výstavby ve velkých městech. Uvědomujeme si, že města mají odlišné potřeby, ale tyto potřeby si budou moci vyřešit v regulačních plánech, kde si mohou stanovit například odstupy domů nebo uliční čáru a další požadavky na stavby. Ministerstvo dlouhodobě podporuje tvorbu regulačních plánů ať už metodickou činností, tak dotačními tituly," upřesnila dále Klára Dostálová.

Pokud vše proběhne podle předpokladů, měl by nový stavební zákon začít platit v první polovině roku 2021. Zákon by však měl nabývat účinnosti postupně, takže města by měla mít čas dokončit plány podle dosavadních předpisů a dále pak navázat podle nového zákona. Celková účinnost se z důvodu koordinace s digitalizací stavebního řízení předpokládá od 1. července 2023.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert