Společnost zničila biotopy zvláště chráněných druhů živočichů

| zdroj: ČIŽP0

Společnost zničila biotopy zvláště chráněných druhů živočichů

Inspektoři z oddělení ochrany přírody České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Českých Budějovicích jí za porušení zákona o ochraně přírody uložili pokutu sto tisíc korun.

Na ploše, která byla původně určena k rekultivaci, docházelo nejméně od roku 2011 k postupnému zarůstání vegetací a vývoji cenného biotopu, který byl tvořen mozaikou dřevin, travnatých a holých ploch.  Území bylo řadu let biotopem zvláště chráněných druhů živočichů - žab, plazů, ptáků a dalších. Šetřením v srpnu 2019 inspektoři zjistili, že na ploše cca 7,5 ha byla odstraněna veškerá vegetace, zmizela i tůně, která byla domovem několika silně ohrožených zvláště chráněných druhů žab, jako jsou kuňka obecná, blatnice skvrnitá, rosnička zelená a skokan zelený. Vyskytovali se zde také koroptve polní, ťuhýk obecný, cvrčilky slavíkové, bramborníček černohlavý a hnědý, ještěrka obecná a slepýš křehký.

„Zde zjištění živočichové jsou na seznamu zvláště chráněných druhů především proto, že v krajině ubývá podobných lokalit, které jim poskytují vhodné prostředí pro rozmnožování a shánění potravy. Otevřená plocha s rozvolněnými porosty vegetace a dřevin představovala také charakteristický hnízdní a potravní biotop různých druhů ptáků.  Ten byl velmi hodnotný i pro řadu dalších vzácných, zejména bezobratlých, druhů živočichů, které nepodléhají zvláštní ochraně podle zákona o ochraně přírody. Hodnota takto vytvořeného biotopu spočívá zejména v jeho vzácnosti v krajině, kde v dnešní době v drtivé většině převládají plochy zastavěné a intenzivně zemědělsky, nebo lesnicky obhospodařované,“řekl Vladimír Jiráček, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP České Budějovice.

Společnost se proti rozhodnutí ČIŽP odvolala k Ministerstvu životního prostředí. To ale její odvolání zamítlo a sankce sto tisíc korun nabyla 2. března 2020 právní moci.

Foto: zdroj ČIŽP/ společnost odstranila většinu vegetace​