SOVAK ČR k návrhu zákona o metrologii

| autor: Sovak ČR0

SOVAK ČR k návrhu zákona o metrologii

SOVAK ČR upozorňuje na skutečnost, že podle předloženého návrhu nové vyhlášky č. B/2019 Sb. (dříve č. 345/2002 Sb.) – verze 22 08 2018 dochází ke snížení ověřovacích lhůt měřidel protečeného množství čisté studené a teplé vody – vodoměrů na 5 let. SOVAK ČR s tímto návrhem nesouhlasí.

Pro přímé snížení ověřovacích lhůt vodoměrů na čistou studenou a teplou vodu nebylo doposud pořízeno a analyzováno dostatečné množství reprezentativních dat. Do dnešního dne byla analyzovaná především data pořízená při přezkoušení vodoměru na žádost zákazníka dle § 17 odstavce 3 zákona č. 274/2001 Sb. o vodovodech a kanalizacích, tj. v případech kdy může být měření apriori ovlivněno vnějšími vlivy zásadního charakteru jako například fyzické poškození vodoměru, ovlivnění měření nesprávnou instalací vodoměru, zanesení vodoměru apod. Co do celkového počtu tato data reprezentují skupinu čítající méně než 0,5 % ze všech vodoměrů v provozu. Na základě dat získaných z tohoto vzorku nelze formulovat obecně platné závěry vedoucí k plošné úpravě ověřovacích lhůt.

S ohledem na výše uvedené skutečnosti je SOVAK ČR jednoznačně proti striktnímu snížení ověřovací lhůty měřidel protečeného množství čisté studené a teplé vody, tj. patních, resp. fakturačních vodoměrů na studenou vodu provozovaných dle zákona č. 274/2001 Sb. o vodovodech a kanalizacích v platném znění na nižší než současnou šestiletou lhůtu. Vyvolané zvýšené náklady na častější výměnu, opravu a ověření vodoměrů o cca 16,7 % by byly plošně přeneseny na konečného odběratele formou zvýšení plateb za vodné.

Jako alternativu vnímá SOVAK ČR možnost úpravy ověřovací lhůty v závislosti na vyhodnocení statistické výběrové zkoušky. Tato alternativa může v jistém ohledu pozitivně ovlivnit přístup k obnově vodovodní sítě, vlastní úpravě a distribuci vody a zároveň zajistit jednotnost a správnost měřidel a měření.

Foto: ilustrační/ Pixabay