19. 3. 2019  |  Odpady  |  Autor: Pavel Mohrmann

Snížit množství komunálního odpadu lze mávnutím proutku

Představte si, že přijdete do masny, řezník vám otevře dveře, usměje se na vás a řekne: „Přejete si?“ Vy ukážete na kus masa, řezník jej vybere, zabalí a podá. Vy půjdete za plentu, kde na vás nebude vidět a kde si maso sami zvážíte. Váha vám vytiskne účet, který pak cestou z masny zaplatíte u pokladny.

Není nutné být prognostikem, aby se dalo predikovat, že za čas přijde řezník na buben. Brzy zjistí, že i přes to, že všechno vždy prodá, váha dovezeného masa je daleko vyšší, než váha masa, které prodal.

A takhle to bohužel funguje v drtivé většině obcí v České republice ve vztahu se skládkovými a svozovými společnostmi. Svozová firma zbaví důsledně obec odpadů, odveze je na svou váhu, zváží a vážní lístek přiloží k faktuře. Tedy až po té, připočte náročný úklid odpadu kolem popelnic a několik dalších položek. Starosta pak na základě těchto podkladů zaplatí fakturu a je rád, že je obec bez odpadu.

Přitom existuje několik obcí, které jako mávnutím kouzelného proutku produkci svého komunálního odpadu snížily až o 50 %. Starosta nemusí být kouzelník. Stačilo začít jezdit se svozovou firmou a sledovat, co sváží, a pak na váze na skládce zkontrolovat kolik to váží. Výsledek se dostavil okamžitě.

Pakliže chcete začít pracovat na svém odpadovém hospodářství a vaším cílem je snížit produkci komunálního odpadu, je třeba najít odpověď na otázku: Platíme opravdu za odpad, který občané obce vyprodukují?