Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Snížit množství komunálního odpadu lze mávnutím proutku

| autor: Pavel Mohrmann0

Není nutné být prognostikem, aby se dalo predikovat, že za čas přijde řezník na buben. Brzy zjistí, že i přes to, že všechno vždy prodá, váha dovezeného masa je daleko vyšší, než váha masa, které prodal.

A takhle to bohužel funguje v drtivé většině obcí v České republice ve vztahu se skládkovými a svozovými společnostmi. Svozová firma zbaví důsledně obec odpadů, odveze je na svou váhu, zváží a vážní lístek přiloží k faktuře. Tedy až po té, připočte náročný úklid odpadu kolem popelnic a několik dalších položek. Starosta pak na základě těchto podkladů zaplatí fakturu a je rád, že je obec bez odpadu.

Přitom existuje několik obcí, které jako mávnutím kouzelného proutku produkci svého komunálního odpadu snížily až o 50 %. Starosta nemusí být kouzelník. Stačilo začít jezdit se svozovou firmou a sledovat, co sváží, a pak na váze na skládce zkontrolovat kolik to váží. Výsledek se dostavil okamžitě.

Pakliže chcete začít pracovat na svém odpadovém hospodářství a vaším cílem je snížit produkci komunálního odpadu, je třeba najít odpověď na otázku: Platíme opravdu za odpad, který občané obce vyprodukují?

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert