Smart Mobilita byla tématem přeshraniční konference

| zdroj: Kraj Vysočina0

Smart Mobilita byla tématem přeshraniční konference

Během zajímavého programu byly účastníkům konference představeny ukázky z praxe nejen z příhraničí Rakouska a České republiky.

Starostové z Bavorska a Horního Rakouska představili aktivity, které realizují ve svých obcích pro občany. Obec Spiegelau se pyšní přídomkem Bavorská digitální obec. Pro své obyvatele zajišťuje jízdy mikrobusem například za lékařem, na nákupy a podobně. Služba funguje na zavolání, či přes aplikaci.

Sousedící obce Klaus – Steyrling – Kniewas z horské části Horního Rakouska zase pro svoje občany, a nejen pro ně, provozují venkovský automobil. Řidiči jsou senioři z obcí, kteří si takto přivydělávají a mají také kontakt s lidmi z obce.

Zájem účastníků vzbudila myšlenka takzvané lavičky pro spolujezdce na výjezdu z obce. Ta je určena těm, kteří se potřebují někam dostat a nejsou časově omezeni, funguje podobně jako autostop. Cílem je i prohlubování vztahů v místní komunitě a ochrana životního prostředí.

Dalším tématem byla podpora čisté mobility v Kraji Vysočina. „Kraj Vysočina dlouhodobě podporuje širokou paletu aktivit souvisejících se Zdravým krajem a místní Agendou 21. Čistá mobilita je jednou z nich. Jsem rád, že se Vysočina mohla s účastníky podělit o své zkušenosti z této oblasti a naopak se od rakouských a bavorských obcí dozvědět, co funguje u nich.

Konference byla navíc dalším prvkem úspěšné spolupráce regionů uvnitř programu Interreg mezi Rakouskem a Českou republikou“, řekl ke konferenci Pavel Pacal, náměstek hejtmana pro oblast regionálního rozvoje, územního plánu a stavebního řádu.

Z Vysočiny zazněla také přednáška o tématu mikromobility v okolí Jaderné elektrárny Dukovany. Prezentující přiblížil připravující se projekt na pořízení 80 ks elektrokol pro zaměstnance elektrárny z nejbližších obcí s cílem ulevit přeplněným parkovištím v areálu elektrárny.

Konference byla organizována v rámci projektu Connecting Regions AT-CZ, ATCZ1. Kraj Vysočina je vedoucím partnerem tohoto projektu, který byl podpořený programem spolupráce Interreg V-A Rakousko – Česká republika.

Foto: Kraj Vysočina