Školy nezapomínaly na ochranu přírody a covidu navzdory předaly na recyklaci 30,4 tun vysloužilého elektra a 8,5 tun baterií

| zdroj: TZ Recyklohraní/ Ecobat/ Elektrowin0

recyklohraní.JPG
zdroj: Recyklohraní

Školy zapojené do programu Recyklohraní v rámci Jarní sběrové kampaně vybraly a předaly na recyklaci 30,4 tun vysloužilého elektra a 8,5 tun baterií. Velký dík patří především pedagogům, kteří ani v době převážně distančního vzdělávání, nezapomínali na osvětu v oblasti třídění, recyklace, předcházení vzniku odpadů a šetrné spotřeby.

Žáci a studenti se s Recyklohraním mohli také online zapojit do plnění úkolů zaměřených na spotřebu vody, materiálovou stopu mobilních telefonů a nyní ke konci školního roku již do venkovní aktivity Recyklovaná šipkovaná.

Spoluvyhlašovateli Jarní sběrové kampaně byly kolektivní systémy Elektrowin pro oblast malých elektrospotřebičů a ECOBAT pro sběr použitých baterií. „Díky osvětě, která kampaně doprovází, žáci a studenti vědí, že prostřednictvím recyklace získáváme z baterií a elektra druhotné kovonosné suroviny, které nám znovu slouží k výrobě nových produktů. Chráníme tím přírodu před zbytečnou těžbou nerostných surovin. Zároveň snižujeme produkci skleníkových plynů, šetříme elektrickou energii, ropu a také vodu,“ dodává Hana Ansorgová, ředitelka Recyklohraní.

Do sběru malého elektra se zapojilo 237 škol. Z hlediska vybraného množství bylo nejlepší Gymnázium Roudnice nad Labem, kde konkrétně vytřídili úctyhodných 1 480 kilogramů. V přepočtu odevzdaného elektra na žáka patří s výsledkem 27,5 kilogramů první místo Mateřské škole Krupá ve Středočeském kraji.

Sběru baterií se zúčastnilo 178 škol. Nejaktivnější byli žáci ze ZŠ Vápno v Pardubickém kraji, kteří vybrali 467 kilogramu, což je největší množství, ale zároveň i nejvíce baterií v přepočtu na žáka. Jednalo se o 12,62 kilogramů.

Společnosti ECOBAT a Elektrowin odměnily nejlepší školy v rámci celé České republiky, ale i v jednotlivých krajích, poukázkami na nákup zboží.

Na podporu osvěty vyhlásilo Recyklohraním ještě před koncem školního roku úkol s názvem Recyklovaná šipkovaná. Je obdobou tradiční dětské hry na šipkovanou či stopovanou, pravidla jsou však vylepšena tím, že žáci a studenti při nich plní úkoly zaměřené na problematiku třídění, recyklace a předcházení vzniku odpadů. Školy se do plnění úkolu mohou zapojit do konce června a pak i začátkem příštího školního roku. Zadání je k dispozici na webu Recyklohraní.