30. 4. 2019  |  Aktuality  |  Autor: Kraj Vysočina

Silně ohrožení čolci se mají k světu. V Hajnicích za hřbitovem

Ocasatí obojživelníci – čolci obecní a horští, mimochodem velice citliví na čistou vodu, se právě teď přirozeně množí v důmyslně uměle vytvořených tůní v lokalitě Přírodní památky Hajnice na Jihlavsku. „Pouze v tomto období jsou samečci čolků velice pestře vybarvení, dobře viditelní a nadstandardně aktivní. Podle toho, co jsme měli možnost vidět, je zřejmé, že vybudované tůně i v letošním roce poskytnou čolkům vhodné prostřední pro rozmnožování,“ popisuje Martin Hyský, radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí stav. Čolky tak v těchto dnech může veřejnost na vlastní oči vidět právě nedaleko Jihlavy.

Přírodní památka Hajnice u Jihlavy, mimochodem zařazená do soustavy lokalit NATURA 2000, je mimořádně rozsáhlé biotopově rozmanité území jedinečné svého druhu na Jihlavsku. Na 32 ha chráněného území jsou tři rybníky – Hajnice, Stará Hajnice a Jančurův rybník. Území byly původně zemědělsky obhospodařované louky, aby byla zachována jejich přírodní mimořádnost,  musí být nyní udržována lidskou činností – na ručně kosených loukách je evidována řada chráněných druhů fauny i flory.

Informační tabule na hranicích přírodní památky upozorňují  na výskyt šidélka kopovitého, raka říčního, čolka obecného, ještěrky živorodé, vážky tmavé, ale i na řadu motýlů právě vázaných na kosené louky. Podle Martina Hyského bylo v této lokalitě před pěti lety zjištěno až 145 druhů motýlů, z nichž nejcennější hnědásek rozrazilový se zde vyskytuje právě  díky vhodně volenému managementu mozaikového kosení na plných čtyřech hektarech. Aktuální průzkum výskytu motýlů bude zopakován v letošním roce.

Přírodní památka Hajnice u Jihlavy je ideálním místem pro výlety na kolech i pěšky. Na ochranu a udržování přírodních památek, přírodních rezervací a lokalit Natury 2000 vyčlenil Kraj Vysočina v roce 2019 částku vyšší než 6,5 miliónu korun, dále pak využívá dotací z Operačního programu Životní prostředí.

FOTO: Martin Hyský na prohlídce Přírodní památky Hajnice.

Tabule

Přírodní památka