Silně ohrožení čolci se mají k světu. V Hajnicích za hřbitovem

| autor: Kraj Vysočina0

Silně ohrožení čolci se mají k světu. V Hajnicích za hřbitovem

Přírodní památka Hajnice u Jihlavy, mimochodem zařazená do soustavy lokalit NATURA 2000, je mimořádně rozsáhlé biotopově rozmanité území jedinečné svého druhu na Jihlavsku. Na 32 ha chráněného území jsou tři rybníky – Hajnice, Stará Hajnice a Jančurův rybník. Území byly původně zemědělsky obhospodařované louky, aby byla zachována jejich přírodní mimořádnost,  musí být nyní udržována lidskou činností – na ručně kosených loukách je evidována řada chráněných druhů fauny i flory.

Informační tabule na hranicích přírodní památky upozorňují  na výskyt šidélka kopovitého, raka říčního, čolka obecného, ještěrky živorodé, vážky tmavé, ale i na řadu motýlů právě vázaných na kosené louky. Podle Martina Hyského bylo v této lokalitě před pěti lety zjištěno až 145 druhů motýlů, z nichž nejcennější hnědásek rozrazilový se zde vyskytuje právě  díky vhodně volenému managementu mozaikového kosení na plných čtyřech hektarech. Aktuální průzkum výskytu motýlů bude zopakován v letošním roce.

Přírodní památka Hajnice u Jihlavy je ideálním místem pro výlety na kolech i pěšky. Na ochranu a udržování přírodních památek, přírodních rezervací a lokalit Natury 2000 vyčlenil Kraj Vysočina v roce 2019 částku vyšší než 6,5 miliónu korun, dále pak využívá dotací z Operačního programu Životní prostředí.

FOTO: Martin Hyský na prohlídce Přírodní památky Hajnice.

Tabule

Přírodní památka