Reklama

SERVISNÍ TÉMATA

V zemích Evropské unie a Švýcarska se v roce 2018 vytřídilo rekordních 110 000 tun baterií. Celková účinnost sběru baterií dosáhla úrovně 47,4 %.


Ještě před pěti lety popírala klimatické změny téměř třetina Čechů, dnes se již 84 procent domnívá, že měnící se klima ohrožuje budoucnost naší země. To, jak velký vliv má lidská činnost například na stav ovzduší, dobře ilustrovala i pandemie koronaviru: tam, kde se kvůli nákaze zastavil či omezil průmysl a doprava, se vzduch znatelně zlepšil. 


Pandemie koronaviru ovlivňuje nejen ekonomiku a životy lidí, ale i životní prostředí. Odborníci hlásí, že se vzhledem k útlumu průmyslu či dopravy zlepšilo ovzduší, na druhou stranu přibývá komunálního odpadu z domácností.


Díky opětovnému využití surovin z každých sto recyklovaných mobilů lze ušetřit například 2 340 litrů vody, což je dostatečná zásoba pro jednu cisternu s pitnou vodou. Kromě toho téměř 30 litrů ropy, což by bohatě stačilo na cestu z Prahy do Mnichova.


Češi loni vytřídili a k recyklaci předali 1 696 tun baterií, což je 46 % všech baterií, které se dostaly do oběhu. Rok 2019 přinesl rekordní výsledky, ale také problémy s lithiovým bateriemi.


Jaro se hlásí o slovo a s ním spojené přípravy na „odzimování“ zahrady nebo setí, což jsou činnosti, které se bez vody neobejdou. Je tedy ideální čas na pár užitečných rad před spuštěním domácí vodárny nebo čerpadla na vaší chatě či zahrádce.


V přepočtu na obyvatele lidé sesbírali nejvíce světelných zdrojů v krajích Královéhradeckém a Praze, nejméně ve Středočeském. Kompaktní zářivky nerecykluje 32 procent spotřebitelů, vyhodí je do směsného odpadu.


Podle odborných studií se na lepší kvalitě ovzduší ve městech a obcích podílí mimo jiné i větší využívání zemního plynu a LPG ve formě propan-butanu i samotného propanu.


Obce si mohou samy vygenerovat leták, kde budou specifikovány služby pro občany obce v souvislosti s mimořádnými opatřeními v ČR. Na akci spolupracuje Charita a Senior Pointy.


Osoby v karanténě a osoby s prokázaným onemocněním COVID-19 by neměly svůj odpad umisťovat do kontejnerů na separovaný odpad. Jak s ním správně naložit?


PARTNEŘI