Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Sázíme lesy pro budoucnost

| autor: Lesy ČR0

Sázíme lesy pro budoucnost

Kalamitu je možné vnímat i jako příležitost. Příležitost pro nový les, odolnější vůči škůdcům, měnícímu se klimatu i stále větším výkyvům. V tomto případě to není jen možné, ale naprosto nezbytné. Jiná alternativa než nový les totiž není.

„Je třeba se připravit na to, že lesy, které dnes sázíme, budou za třicet, padesát let hodně jiné než ty, na jaké jsme byli zvyklí v minulosti a které dnes napříč republikou hynou. Tím, že v takové dosud nevídané míře sázíme nový les, tvoříme úplně novou krajinu. Sázíme lesy, které porostou do 22. století," říká Josef Vojáček, generální ředitel Lesů ČR.

Na jaké lesy se můžeme těšit?

Věkově a druhově bohaté, o několika výškových patrech. Mnohem lépe zadrží vodu, vytvoří stín, pročistí vzduch, ochladí okolní krajinu.

Každý nový les je nejprve pečlivě vyprojektován podle konkrétní lokality – nadmořské výšky, svažitosti, půdního složení, polohy místa, převažujícím větrům.

Každý les, který se obnovuje, se většinou skládá z nejméně tří druhů dominantních dřevin zastoupených přibližně po dvaceti procentech a dále mixu různých dřevin a přirozené obnovy.

Je z čeho vybírat, není třeba sahat po exotických dřevinách importovaných z jiných podnebných pásem. Nový les bude vysázen z více než pěti desítek původních domácích dřevin.

„Nebudeme upřednostňovat žádnou funkci lesa: ani hospodářskou, ani ekologickou, ani rekreační. Všechny musí fungovat v souladu," upozorňuje Miroslav Toman, ministr zemědělství.

Co je také les?

Klimatizace - v lese je o 3 °C méně než v okolní krajině *

Čistička vzduchu - vysoký dub či borovice snižují prašnost o 50 % *

Kyslíková bomba - 1 listnatý strom vyprodukuje 1 000 l kyslíku za den *

Laboratoř - 1 ha lesa přemění na kyslík 15 tun CO2 za rok *

* údaje Národního zemědělského muzea

Lesy dříve a nyní

Věděli jste, že lesnatost českých zemí za Marie Terezie (18. stol.) byla pouhých 25 %? Díky úsilí několika generací lesníků se plocha lesa v ČR za posledních zhruba 200 let zvýšila na 34 %.

V loňském roce lesníci státního podniku Lesy České republiky zajistili vysazení 46,159 milionů nových stromků. Kdybyste je zasadili do jedné řady asi 1 m od sebe, vytvoříte pás dlouhý přes 46 tisíc kilometrů, kterým byste obtočili kolem rovníku celou naši planetu a ještě by zbyla zhruba vzdálenost z Prahy do Dubaje.

Foto: ilustrační/ Tereza Pencová

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ