Revitalizace potoka Loděnice ukazuje, že dobré věci potřebují čas. Zatímco samotná stavba trvala jen několik měsíců – konkrétně od února do září 2015, příprava trvala více než deset let. Od prvního záměru v letech 2004 až 2005 přes projekční práce a majetkoprávní vypořádání až po samotnou realizaci šlo o náročný proces, který nyní přináší ovoce.
Řešení blízká přírodě
První úsek byl hotový v srpnu roku 2015. Zásadním zásahem bylo vytvoření širokého hlavního koryta s vloženou kynetou, která připomíná přirozený tok. Nové koryto bylo doplněno o pařezové implantáty a první revitalizační dnovou rampu v Čechách – pět příčných balvanových pasů vyplněných drobnějším kamenivem. U břehů byly založeny oplocenky pro skupinovou výsadbu prostokořenných sazenic dřevin.
Revitalizace pomohla napravit dřívější nevhodné technické úpravy a přinesla zvýšení retence vody, zpomalení povodňových průtoků i nárůst biodiverzity. Revitalizace drobných vodních toků také napomáhá eliminaci nežádoucích účinků lesních odvodnění. A navíc teď potok i vizuálně připomíná přirozený tok.
Bobři jako neoficiální partneři projektu
V roce 2019 vstoupili do hry bobři. Postavením hrází přispěli k ještě přirozenější morfologii toku. Hladina vody se začala zvedat a kapacitní koryto se začalo podobat neregulovaným úsekům. Bobří hráze sice připomínají překážku, ale pro ryby nepředstavují ani trvalou, ani nepřekonatelnou bariéru.
V roce 2022 došlo ke vzdutí, které vlivem bobřích hrází přispívá k tomu, že revitalizovaný úsek se tvarově a rozměrově přibližuje neupraveným úsekům potoka. V únoru letošního roku pak pracovníci Povodí Vltavy Beroun odstranili chráničky sazenic a doslouživší oplocenky.
Přírodní procesy pokračují
Revitalizovaný úsek je stabilní, bez známek morfologického zhoršování. Díky přírodnímu dotvarování – i zásluhou bobrů – se využívá celé revitalizované koryto a úroveň hladiny přispívá k přirozenému vzhledu toku. Základní údržba dnes spočívá v odstraňování naplaveného odpadu a zbytků oplocenek. Další fáze revitalizace se zaměřuje na horní polovinu toku, která je stále poznamenaná staršími úpravami.
Celkové náklady akce dosáhly cca 33 milionů Kč, z toho 27 milionů Kč tvořily způsobilé výdaje. Projekt byl financován ze Státního fondu životního prostředí ČR v rámci Operačního programu Životní prostředí.
Revitalizace Loděnického potoka je ukázkou toho, že když člověk dá přírodě prostor a čas – dokáže ona sama odvést velký kus práce. A někdy i s pomocí nečekaných spojenců se silnými zuby a výjimečným smyslem pro inženýrské stavby.
Na revitalizaci Loděnického potoka se podílely firmy:
Investor: Povodí Vltavy, státní podnik
Zhotovitel: HOCHTIEF CZ, divize Dopravní stavby
Odborný dohled a metodická podpora: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR)
Komentáře