Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Revitalizace loděnického potoka. Návrat k přírodě

| autor: Aneta Čížková0

aopk_metodika_ochrana_vodnich_toku_kap_8_az_konec (1).pdf-image-015
zdroj: AOPK

Revitalizace potoka Loděnice ukazuje, že dobré věci potřebují čas. Zatímco samotná stavba trvala jen několik měsíců – konkrétně od února do září 2015, příprava trvala více než deset let. Od prvního záměru v letech 2004 až 2005 přes projekční práce a majetkoprávní vypořádání až po samotnou realizaci šlo o náročný proces, který nyní přináší ovoce.

Řešení blízká přírodě

První úsek byl hotový v srpnu roku 2015. Zásadním zásahem bylo vytvoření širokého hlavního koryta s vloženou kynetou, která připomíná přirozený tok. Nové koryto bylo doplněno o pařezové implantáty a první revitalizační dnovou rampu v Čechách – pět příčných balvanových pasů vyplněných drobnějším kamenivem. U břehů byly založeny oplocenky pro skupinovou výsadbu prostokořenných sazenic dřevin.

Revitalizace pomohla napravit dřívější nevhodné technické úpravy a přinesla zvýšení retence vody, zpomalení povodňových průtoků i nárůst biodiverzity. Revitalizace drobných vodních toků také napomáhá eliminaci nežádoucích účinků lesních odvodnění. A navíc teď potok i vizuálně připomíná přirozený tok.

Bobři jako neoficiální partneři projektu

V roce 2019 vstoupili do hry bobři. Postavením hrází přispěli k ještě přirozenější morfologii toku. Hladina vody se začala zvedat a kapacitní koryto se začalo podobat neregulovaným úsekům. Bobří hráze sice připomínají překážku, ale pro ryby nepředstavují ani trvalou, ani nepřekonatelnou bariéru.

V roce 2022 došlo ke vzdutí, které vlivem bobřích hrází přispívá k tomu, že revitalizovaný úsek se tvarově a rozměrově přibližuje neupraveným úsekům potoka. V únoru letošního roku pak pracovníci Povodí Vltavy Beroun odstranili chráničky sazenic a doslouživší oplocenky.

Přírodní procesy pokračují

Revitalizovaný úsek je stabilní, bez známek morfologického zhoršování. Díky přírodnímu dotvarování – i zásluhou bobrů – se využívá celé revitalizované koryto a úroveň hladiny přispívá k přirozenému vzhledu toku. Základní údržba dnes spočívá v odstraňování naplaveného odpadu a zbytků oplocenek. Další fáze revitalizace se zaměřuje na horní polovinu toku, která je stále poznamenaná staršími úpravami.

Celkové náklady akce dosáhly cca 33 milionů Kč, z toho 27 milionů Kč tvořily způsobilé výdaje. Projekt byl financován ze Státního fondu životního prostředí ČR v rámci Operačního programu Životní prostředí.

Revitalizace Loděnického potoka je ukázkou toho, že když člověk dá přírodě prostor a čas – dokáže ona sama odvést velký kus práce. A někdy i s pomocí nečekaných spojenců se silnými zuby a výjimečným smyslem pro inženýrské stavby.

Na revitalizaci Loděnického potoka se podílely firmy:

Investor: Povodí Vltavy, státní podnik

Zhotovitel: HOCHTIEF CZ, divize Dopravní stavby

Odborný dohled a metodická podpora: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR)

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj
ZEVO Písek
Logo SKS
Meva