Rekonstrukce vodní nádrže Markovka u Třebíče je dokončena

| autor: Hana Tomášková| zdroj: Lesy ČR0

Rekonstrukce vodní nádrže Markovka u Třebíče je dokončena

Vodní nádrž Kožichovice (též přehrada Markovka) je retenční nádrž dokončená v roce 1991. Její objem je 715 tisíc m3 a je ohrazena 300 metrů dlouhou a 16 metrů vysokou hrází, po které vede silnice II/351, hlavní silniční tah z Třebíče na jadernou elektrárnu Dukovany. Markovka se nachází nedaleko Třebíče na vodním toku říčky Markovky mezi obcemi Střítež a Kožichovice.

Vodní nádrž byla v roce 2016 vypuštěna. Opravy začaly v říjnu 2018. Lesy ČR rekonstruovaly poškozený vtokový a výpustný objekt a bezpečnostní přeliv. Z retenčního prostoru odtěžily asi dva tisíce metrů krychlových nánosů. „S napouštěním začneme na jaře, předpokládám, že by se do dvou let měla nádrž s objemem zadržené vody dosahujícím 618 tisíc kubických metrů naplnit,“ uvedl Pavel Hopjan, vedoucí správy toků pro oblast povodí Dyje z Lesů ČR.

Při běžných podmínkách se objem celé nádrže naplní vodou zhruba za 180 dní. Při povodních se nádrž naplní během několika hodin. Lidé ocení i její rekreační funkci. V letním období bude znovu hojně využívána na koupání a na své si přijdou zejména rybáři. Na dně zůstala náletová vegetace, tu není třeba odstraňovat. Podle Pavla Hopjana může prospět rybám.

Obnova vodního díla stála 36,7 milionů korun. Vodní dílo patří k těm, které podnik rekonstruoval v rámci svého programu #vracimevodulesu. Z celkových 36,7 milionů korun Lesy ČR čerpaly 31,8 milionů korun z dotací Ministerstva zemědělství ČR, zbytek hradily z vlastního rozpočtu.

V rámci programu Vracíme vodu lesu se podnik Lesy ČR snaží zajistit lepší hospodaření s vodou a její zadržení v krajině. Lesy jsou přirozenou zásobárnou vody. Zabraňují rychlému odtoku přívalových srážek, kryjí půdu před slunečními paprsky a vytvářejí přívětivé klima pro život rostlin a živočichů.

Úvodní foto: Markovka z roku 2017, Jiří Sedláček, Wikimedia