Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Rekonstrukce vodní nádrže Markovka u Třebíče je dokončena

| autor: Hana Tomášková| zdroj: Lesy ČR0

Vodní nádrž Kožichovice (též přehrada Markovka) je retenční nádrž dokončená v roce 1991. Její objem je 715 tisíc m3 a je ohrazena 300 metrů dlouhou a 16 metrů vysokou hrází, po které vede silnice II/351, hlavní silniční tah z Třebíče na jadernou elektrárnu Dukovany. Markovka se nachází nedaleko Třebíče na vodním toku říčky Markovky mezi obcemi Střítež a Kožichovice. 

Vodní nádrž byla v roce 2016 vypuštěna. Opravy začaly v říjnu 2018. Lesy ČR rekonstruovaly poškozený vtokový a výpustný objekt a bezpečnostní přeliv. Z retenčního prostoru odtěžily asi dva tisíce metrů krychlových nánosů. „S napouštěním začneme na jaře, předpokládám, že by se do dvou let měla nádrž s objemem zadržené vody dosahujícím 618 tisíc kubických metrů naplnit,“ uvedl Pavel Hopjan, vedoucí správy toků pro oblast povodí Dyje z Lesů ČR.

Při běžných podmínkách se objem celé nádrže naplní vodou zhruba za 180 dní. Při povodních se nádrž naplní během několika hodin. Lidé ocení i její rekreační funkci. V letním období bude znovu hojně využívána na koupání a na své si přijdou zejména rybáři. Na dně zůstala náletová vegetace, tu není třeba odstraňovat. Podle Pavla Hopjana může prospět rybám.

Obnova vodního díla stála 36,7 milionů korun. Vodní dílo patří k těm, které podnik rekonstruoval v rámci svého programu #vracimevodulesu. Z celkových 36,7 milionů korun Lesy ČR čerpaly 31,8 milionů korun z dotací Ministerstva zemědělství ČR, zbytek hradily z vlastního rozpočtu.

V rámci programu Vracíme vodu lesu se podnik Lesy ČR snaží zajistit lepší hospodaření s vodou a její zadržení v krajině. Lesy jsou přirozenou zásobárnou vody. Zabraňují rychlému odtoku přívalových srážek, kryjí půdu před slunečními paprsky a vytvářejí přívětivé klima pro život rostlin a živočichů.

Úvodní foto: Markovka z roku 2017, Jiří Sedláček, Wikimedia

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert