První zasedání mezirezortní skupiny k heřmanické haldě: Monitoring kvality ovzduší v okolí bude nepřetržitý

| zdroj: MPO0

pohled-z-haldy-na-rybnik
zdroj: diamo.cz

Tento týden jednala poprvé pracovní skupina k haldě Heřmanice, kterou svolalo Ministerstvo průmyslu a obchodu. Na jednání zaznělo, že data pravidelně měřená nezávislými institucemi neukazují bezprostřední nebezpečí pro obyvatele nebo životní prostředí. S cílem zajistit lepší informovanost o dopadech haldy však dala skupina státnímu podniku DIAMO pokyn, aby ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem v Ostravě rozšířil sledování a měření znečišťujících látek v jejím okolí. Dále skupina prodiskutovala možné další varianty postupu sanace haldy.

Nové intenzivnější měření kvality ovzduší v okolí heřmanické haldy bude probíhat nepřetržitě 24 hodin, sedm dní v týdnu. Státní zdravotní ústav v Ostravě proto vytipoval místa ve směru převládajících větrů od haldy, kam umístí měřící stanice tak, aby byly výsledky co nejprůkaznější. Cílem intenzivnějšího monitoringu kvality ovzduší v okolí heřmanické haldy je zajistit lepší informovanost obyvatel o jejích skutečných dopadech.

Dlouhodobě sbíraná data z měření kvality ovzduší z okolí haldy prokazují, že vliv odvalu na kvalitu ovzduší v jeho okolí je minimální. Zdravotní ústav v Ostravě provádí pravidelné čtvrtletní měření kvality ovzduší na třech místech v okolí heřmanické haldy a výsledky těchto měření jsou srovnávány s hodnotami dosaženými na čtyřech měřicích stanicích provozovaných Zdravotním ústavem na dalších místech v Ostravě. Analýza dlouhodobých výsledků těchto měření ukazuje, že úroveň škodlivých látek se neliší od jiných míst v Ostravě a drží se v mezích stanovených zákonem. Podrobné výsledky měření jsou k dispozici na tomto odkazu.

„Náš cíl zůstává stejný. Maximální ochrana zdraví obyvatel a životního prostředí v okolí heřmanické haldy. Dlouhodobá data měřená nezávislými institucemi ukazují, že kvalita ovzduší v okolí odvalu se neliší od jiných míst v Ostravě. DIAMO provádí pravidelná čtvrtletní měření a neustálý monitoring vývoje situace na haldě a je připraveno zasáhnout v případě jakýchkoli znepokojivých změn. Na základě dosavadních informací a pravidelného monitoringu neexistuje bezprostřední nebezpečí pro obyvatele nebo životní prostředí z důvodu pozastavení sanace,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a dodává:

„Přesto s cílem zajistit lepší informovanost obyvatel jsme se na jednání námi zřízené pracovní skupiny shodli, že měření ještě více zintenzivníme. Na místech vytipovaných Zdravotním ústavem se sídlem v Ostravě tedy umístíme dvě monitorovací stanice, které budou kvalitu ovzduší nepřetržitě monitorovat. Zároveň uděláme maximum pro to, aby sanace odvalu v nejbližší době opět pokračovala.“

Detaily měření popisuje ředitel státního podniku DIAMO Ludvík Kašpar: „Zahájení měření předpokládáme do několika týdnů. V současné době jednáme o pronájmu pozemků pro umístění stanic a připravujeme smlouvu. Věřím, že měření přispěje k objektivnímu a transparentnímu hodnocení vlivu haldy na okolí. Současně připravujeme i další rozšíření termometrického monitoringu. Bez ohledu na výsledky měření intenzivně hledáme řešení, jak co nejrychleji obnovit sanační práce na haldě a věřím, že i závěry a zjištění komise pomohou urychlit vyřešit některé překážky, které obnovení sanačních prací stále bohužel objektivně brání.

Pracovní skupina zřízená k problematice haldy Ministerstvem průmyslu a obchodu má zhodnotit dosavadní postup a posoudit další kroky sanace heřmanické haldy. Cílem pracovní skupiny je posoudit proces sanace haldy tak, aby byla zajištěna co nejlepší ochrana zdraví obyvatel a životního prostředí, ale aby byl v souladu s péčí řádného hospodáře. Na prvním jednání v tomto týdnu došlo k seznámení členů s danou problematikou, tedy historií, aktuálním stavem i výhledem sanačních prací odvalu. DIAMO současně seznámil členy s probíhajícími soudními spory. Členové se shodli na postupu prací a definování prvních úkolů pro členy komise i DIAMO.

Další jednání mezirezortní skupiny MPO plánuje v okamžiku, kdy bude mít státní podnik DIAMO k dispozici alternativní návrhy technického postupu sanace a rekultivace. Komise se bude scházet v rozmezí cca 4-6 týdnů, v počátku bude frekvence jednání častější. Cílem je obnovit sanaci haldy co nejdříve, jakmile to bude možné. Začátek sanace bude záviset na výsledcích probíhajících šetření, analýz a na určení finálního postupu sanace. Konkrétní časový rámec není v současné době stanoven.

Více informací najdete také na tomto odkazu.