Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Problematika kalu z ČOV aneb Green Deal a praktické rozhodování

| autor: Ing. Karel Plotěný/ jednatel ASIO TECH, spol. s r.o., ASIO NEW, spol. s r.o.0

asio0.jpg
zdroj: Zpracování kalů pojízdným dehydrátorem/ ASIO

Z pohledu udržitelnosti v oblasti kalového hospodářství je vhodné představit postupy doporučené mimo jiné organizací WaterEurope (WE). Ty by měly umožnit recyklaci živin, tj. končit aplikací na zemědělské půdě, a zároveň i minimalizovat uhlíkovou stopu.

Spalování kalů

Jeden ze směrů, který se prosazuje v ČR, je spalování kalů. Je to směr, který se prosazuje u velkých čistíren i v řadě dalších zemích. Na rozdíl od těchto zemí tak otevřeně neříkáme, že je to jen jedna z možných variant použitelná většinou s výhodami tam, kde si to vynucují logistické poměry, a tam kde nás k tomu nutí (ne)kvalita kalu.

V řadě zemí, a to i těch, které spalování části kalů většinou ve velkých městech berou v úvahu, počítají i s dalšími možnostmi zhodnocení kalů a nechávají si otevřené možnosti k tomu, aby z kalu především získali další cenné suroviny.

V České republice kampaň na podporu spalování často vystrašila zbytečně zemědělce, a to i tam, kde rizika použití upravených kalů v zemědělství jsou minimální a dopady na životní prostředí (hodnoceno z hlediska udržitelnosti) zjevně menší než při spalování.

Green Deal a maximální recyklace živin

Když se na problematiku podíváme z nadhledu, tak cíl Green Dealu by měla být prioritně maximální recyklace živin s minimálními dopady na životní prostředí – viz např. poziční dokument WaterEurope(WE) vydaný v loňském roce https://www.iawd.at//files/File/library/vod/WE-Position-Paper-Sewage-Sludge-Directive.pdf . Ideální by byl z pohledu požadavků na recirkularitu a uhlíkovou stopu stav, kdy by se voda z kalu vrátila na čistírnu, z kalu se vytěžily cenné suroviny a energie a kal pak aplikoval na pole.

asio1.png

Obr1. Pohled na kal z pozice Green Deal

Kompromis kvůli těžkým kovům

V současné praxi je ale často vyhodnoceno jako nejlepší, i když kompromisní (realistické) řešení, vycházející z kvality kalu (obsah těžkých kovů) jeho spalování, a tedy energetické využití. Podstatným pro rozhodování o způsobu řešení kalové otázky je také logistika.

Kratší cesta k udržitelnosti

Pokud ale hodnotíme varianty (za předpokladu, že je zajištěn kvalitní kal) jen z hlediska udržitelnosti, pak skončíme u základních principů udržitelnosti – čím kratší je cesta od zdroje na pole, tím menší jsou dopady na životní prostředí. Stejně tak je to i s potravinami – čím kratší cesta z pole na stůl (fork to fork) tím lépe.

Zkrácením cyklu roste i stabilita a odolnost procesu – rizika obecně rostou s růstem komplexnosti, a tedy možností vzniků jevů nazývaných černé labutě (přírodní katastrofy, black down, šíření nemocí, kybernetické útoky).

Spalováním kalů ztrácíme dusík

Asi nejpodstatnější z hlediska taxonometrie a problematiky kalu je skutečnost, že spálením kalů odstraníme z koloběhu živin dusík. Ten pak nákladným způsobem musíme do půdy dodat v umělých hnojivech vyráběných s velkou uhlíkovou stopu. Navíc s tím, že je to ve formách, díky nímž se zhorší schopnost půd vázat uhlík, a také s tím, že pak uniká do podzemních vod ročně obvykle až několik desítek kilogramů dusíku na hektar, což zase vytváří další následné náklady při úpravě vody a uhlíkovou stopu.

asio2.png

Obr2. C do půdy nebo CO2 do vzduchu?

Hygienizované kaly lze využít v zemědělství

Pro menší sídla, kde je většinou kvalita kalu vyhovující, je tedy obvykle nejudržitelnější způsob uplatnění kalu v zemědělství, a to přes hygienizaci, kterou vyžaduje legislativa.

Hygienizovat se kal dá více způsoby: Termicky, kompostací, strojním zpracováním s dalšími odpady přímo na čistírně, hygienizací s využitím kyslíku přímo na čistírně, vápněním nebo i extenzivně dlouhodobým skladováním.

Takže možností je celá řada a ideální je si návrhy na řešení srovnat z hlediska investičních a provozních nákladů a také uhlíkové stopy a stability (odolnosti řešení) do budoucna.

Myslím, že by nebylo od věci ještě jednou srovnat přínosy hygienizace a ztráty živin a její vliv na uhlíkovou stopu, a to zejména u malých zdrojů kalů, např. u malých sídel.

ASIO TECH obcím s kaly pomůže ekologicky

ASIO TECH, spol. s.r.o. je jedna z firem, které se angažují v těch udržitelnějších způsobech – společném zpracování s biologicky rozložitelnými odpady (tam, kde má pro to obec podmínky), hygienizací kyslíkem (tam, kde jsou vhodné technologické předpoklady) a zahuštěním kalu před jeho odvozem na další zpracování.

Koncem ledna proběhl v Brně v hotelu Voroněž seminář Ekologie a její budoucnost pořádaný agenturou Magnus Regio, který byl věnovaný odpadům, a tedy mimo jiné i kalům z ČOV. Seminář pojatý jako kulatý stůl byl navštíven zejména zastupiteli menších měst a obcí, z přednášejících určitě mimo jiné zaujali pan Hladík (za Brno) a pan Waldman (za SFŽP).

Příspěvek přednesený k této problematice společností ASIO TECH, spol. s r.o. můžete najít na Youtube, na stránkách firmy ASIO a je i jedním z příspěvků na jarních seminářích firmy ASIO.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert