Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Příprava spravedlivé transformace pokračuje

| zdroj: Ústecký kraj0

aktuality.jpg
zdroj: Ústecký kraj

Ústecký kraj jako jeden z evropských uhelných regionů je zapojený do transformačního procesu, na jehož úspěšnou realizaci jsou připravené miliardy z Fondu spravedlivé transformace.

Proto na konci dubna přijeli do kraje zástupci Evropské komise, aby si přímo na místě prohlédli jak území dotčené těžbou, tak výsledky projektů financovaných z evropských fondů a získali konkrétní představu o některých připravovaných transformačních projektech.

„Při příležitosti této návštěvy jsme zaznamenali kritiku připravované transformace s tím, že lidé nemají šanci ovlivnit, kam peníze půjdou. Chápu, že takto náročný proces s sebou vždy určitou míru kritiky přináší. Je třeba si ale uvědomit, že proces přípravy transformace probíhá více než dva roky, kdy jsou zapojené samosprávy, malé, střední podniky i velké podniky, kterých se změna týká, veřejnost. Sběr projektových záměrů proběhl v rámci celého kraje a získaná data průběžně diskutujeme s příslušnými ministerstvy, tak aby byla podpora přesně zacílená,“ vysvětluje Iva Dvořáková, radní Ústeckého kraje s gescí pro strategii, přípravu a realizace projektů včetně spravedlivé transformace.

Plán transformace Ústeckého kraje vychází ze základu dalších platných strategických dokumentů, které jsou projednávané napříč územím. Oblasti podpory potom vymezuje nařízení Evropské unie. V tuto chvíli ovšem ještě nebyl celý Operační program Spravedlivá transformace Evropskou komisí finálně schválený, proto také nemohou být zveřejněné konkrétní výzvy pro řadu žadatelů z různých oblastí, se kterými se počítá. Předpokládá se, že výzvy by mohly být zveřejňovány od druhé poloviny letošního roku.

Důležitým článkem při výběru projektů a hlavní platformou pro přenos informací v rámci území je Regionální stálá konference Ústeckého kraje. Nejedná se o politický orgán, ale o dobrovolnou platformu partnerů v oblasti místního a regionálního rozvoje. V současnosti má 26 členů, zástupců všech relevantních aktérů v území – měst, malých obcí, hospodářské komory, akademické a neziskové sféry. Regionální stálá konference je založena a řízena na principu partnerství, který je jedním ze základních principů poskytování podpory z fondů EU.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
ABPlast
Satturn
Meva a.s.
Fair Care
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
Sensoneo
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Zlatý erb
Denios
Syba
PSAS
Rema