Příprava spravedlivé transformace pokračuje

| zdroj: Ústecký kraj0

aktuality.jpg
zdroj: Ústecký kraj

Ústecký kraj jako jeden z evropských uhelných regionů je zapojený do transformačního procesu, na jehož úspěšnou realizaci jsou připravené miliardy z Fondu spravedlivé transformace.

Proto na konci dubna přijeli do kraje zástupci Evropské komise, aby si přímo na místě prohlédli jak území dotčené těžbou, tak výsledky projektů financovaných z evropských fondů a získali konkrétní představu o některých připravovaných transformačních projektech.

„Při příležitosti této návštěvy jsme zaznamenali kritiku připravované transformace s tím, že lidé nemají šanci ovlivnit, kam peníze půjdou. Chápu, že takto náročný proces s sebou vždy určitou míru kritiky přináší. Je třeba si ale uvědomit, že proces přípravy transformace probíhá více než dva roky, kdy jsou zapojené samosprávy, malé, střední podniky i velké podniky, kterých se změna týká, veřejnost. Sběr projektových záměrů proběhl v rámci celého kraje a získaná data průběžně diskutujeme s příslušnými ministerstvy, tak aby byla podpora přesně zacílená,“ vysvětluje Iva Dvořáková, radní Ústeckého kraje s gescí pro strategii, přípravu a realizace projektů včetně spravedlivé transformace.

Plán transformace Ústeckého kraje vychází ze základu dalších platných strategických dokumentů, které jsou projednávané napříč územím. Oblasti podpory potom vymezuje nařízení Evropské unie. V tuto chvíli ovšem ještě nebyl celý Operační program Spravedlivá transformace Evropskou komisí finálně schválený, proto také nemohou být zveřejněné konkrétní výzvy pro řadu žadatelů z různých oblastí, se kterými se počítá. Předpokládá se, že výzvy by mohly být zveřejňovány od druhé poloviny letošního roku.

Důležitým článkem při výběru projektů a hlavní platformou pro přenos informací v rámci území je Regionální stálá konference Ústeckého kraje. Nejedná se o politický orgán, ale o dobrovolnou platformu partnerů v oblasti místního a regionálního rozvoje. V současnosti má 26 členů, zástupců všech relevantních aktérů v území – měst, malých obcí, hospodářské komory, akademické a neziskové sféry. Regionální stálá konference je založena a řízena na principu partnerství, který je jedním ze základních principů poskytování podpory z fondů EU.