Příjmy domácností v loňském roce silně rostly

| zdroj: ČSÚ0

penize3.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Hospodářský růst v roce 2019 podporovala zejména domácí spotřeba. Domácnosti využívaly svých rostoucích příjmů k posílení spotřeby i investic. Sektor vládních institucí se potýkal se zrychlením dynamiky výdajů, zůstal ale v přebytku. Nefinančním podnikům se v roce 2019 rovněž dařilo.

Sektor domácností v roce 2019 čerpal z pokračujícího růstu mezd a platů. Jejich objem se loni zvýšil o 111,5 mld. korun. Silný byl i přírůstek hrubého provozního přebytku a hrubého smíšeného důchodu domácností. Hrubý disponibilní důchod domácností tak vzrostl o 170,4 mld. korun.

Spotřeba domácností reálně vzrostla o 2,9 %. „Domácnosti zvýšily své výdaje na některé zbytné zboží. Výrazný reálný růst tak měla spotřeba odívání a obuvi nebo bytového vybavení. Výdaje na rekreaci a sport se reálně navýšily o více než 8 %, což bylo nejvíce od roku 1996. Naopak nákupy osobních dopravních prostředků se loni reálně propadly o 3 %,“ říká Karolína Zábojníková, analytička ČSÚ.

Sektor vládních institucí loni hospodařil s přebytkem 15,4 mld. korun. Kladné saldo ale meziročně pokleslo zejména kvůli zrychlení růstu výdajů. Deficit se prohluboval v případě ústředních vládních institucí. Ty totiž nesly hlavní podíl na nárůstu sociálních dávek o 65,8 mld. korun. Zvýšil se také objem naturálních sociálních transferů a rovněž investice.

Hrubá přidaná hodnota sektoru nefinančních podniků se loni zvýšila o 182,1 mld. korun. Přispěl k tomu pozitivní vývoj ve výrobě motorových vozidel a souvisejících odvětvích, ale rovněž většina služeb. Nefinanční podniky v loňském roce rovněž nejvíce přispívaly k růstu investic v ekonomice. Jejich investiční aktivita se soustředila zejména na oblast ostatních strojů a zařízení.

Další detaily přináší aktuální Analýza ekonomického vývoje v roce 2019.