Přes šedesát obcí uspělo letos v Programu obnovy venkova

| zdroj: Ústecký kraj0

Přes šedesát obcí uspělo letos v Programu obnovy venkova

Oblíbená soutěž Vesnice roku, která je také hrazena z tohoto programu, byla letos roce zrušená.

„V letošním roce jsme kvůli nezbytným úsporám museli bohužel program skoro o polovinu snížit, přesto se podařilo rozdělit více než 16 milionů a 66 obcí může realizovat své projekty. Program obnovy venkova patří k nejoblíbenějším dotačním titulům, má jasná pravidla a obce vědí, na co a jaké prostředky mohou očekávat. Věřím, že v dalších letech se podaří částku v programu opět navýšit,“ řekl náměstek pro regionální rozvoj Zdeněk Matouš.

Cílem Programu obnovy venkova je podpořit organizační a ekonomické podmínky, aby se obyvatelé venkova a samosprávy vlastními silami snažili o harmonický rozvoj zdravého životního prostředí na venkově, udržování přírodních a kulturních hodnot venkovské krajiny a rozvoj ekologicky nezávadného hospodářství.

První oblast podpory jer zaměřená na obnovu a rozvoj venkovské zástavby. Cílem této oblasti podpory je zlepšení vzhledu obcí, zvýšení technické úrovně veřejných budov a obnova památek.

Oblast podpory 2 řeší chodníky a místní komunikace. Cílem je zlepšení stavu dopravních komunikací všeho druhu a zvýšení bezpečnosti provozu na nich.

Třetí oblast podpory je určená ke zlepšení životního prostředí, revitalizaci a ochrany krajiny.

Cílem čtvrté oblasti podpory je administrace projektových žádostí pro SFŽP v obcích do 1000 obyvatel.

Ukázka úspěšného projektu z loňského roku, komunikace v obci Drahobuz - před

Komunikace v obci Drahobuz - po

Foto: zdroj Wikimedia Commons/ Ústecký kraj