Pražská tržnice otevře zeleninový trh pod širým nebem

| zdroj: Praha0

Pražská tržnice otevře zeleninový trh pod širým nebem

Tradiční trh v hale 22 v Pražské tržnici byl uzavřen 12. března, většina prodejců a pěstitelů zeleniny tak přišla o možnost prodávat svou úrodu právě na začátku sezony. Farmářské trhy a tržiště mohou nyní opět otevřít, hala nicméně zůstává v souladu s vládními nařízeními i nadále uzavřená. Proto se z ní prodejci dočasně přesunou na nedávno uvolněná a opravená prostorná korza v Pražské tržnici.

Je velká škoda, že jsme my prodejci a pěstitelé přišli o odbyt zboží přes Velikonoce. Zavření pro nás bylo hrozné, ztratili jsme dennodenní kontakt se zákazníky a máme obavy, jestli se ti stálí vrátí zpátky. Byli jsme také navázaní na spoustu restaurací, které od nás odebíraly zboží a jsou doteď zavřené. Jsme tedy moc rádi, že se trh v této formě otevře, přizpůsobíme se samozřejmě všem nařízením,“ komentuje současnou situaci pan Buchal, zemědělec a prodejce v Hale 22.

Prodej na venkovním trhu bude probíhat za přísných hygienických a bezpečnostních podmínek – na místě nebude k prodeji žádné občerstvení k okamžité konzumaci, farmáři a zákazníci musí dodržovat rozestupy, nošení ochranných pomůcek a používání dezinfekce.

„Těší mě, že vláda vyslyšela volání po zprovoznění tržišť a že tak prodejci z oblíbené Haly 22konečně mohou začít prodávat své zboží,” říká náměstek primátora Pavel Vyhnánek, který má Pražskou tržnici ve své gesci. „Pražskátržnice se umí přizpůsobit, hned po novém nařízení vlády jsme tedy přišli s tímto řešením,kdy prodej z Haly 22přesunemeven. Samozřejmě zajistíme, aby se zde Pražané i prodejci cítili maximálně bezpečně. Proto věřím, že si sem lidé opět brzy najdou cestu za nákupy čerstvého ovoce, zeleniny a sazenic,” dodává náměstek.

Prodejci budou dodržovat dohodnutá pravidla bezpečného trhu definovaná Asociací farmářských tržišť ČR. Poté, co zákazník objedná u stolu určeného k placení a převzetí zakázky, vydá prodejce požadované zboží. Veškerý sortiment budou mít prodejci uskladněný ve stanech či přímo v automobilech s dostatečnými rozestupy nejméně 2 metry. Přímo na výdejním pultu bude vystaven jen ukázkový, neprodejný sortiment, aby prodejci předešli nadbytečnému dotýkání se zboží. Prodejci musí nosit ochranné rukavice a na místě bude k dispozici dezinfekce pro zákazníky. Na dodržování podmínek dohlédne na místě personál Pražské tržnice.

Do prodeje venku se zatím zapojilo zhruba 35 prodejců, kteří běžně své zboží na Holešovických trzích nabízejí, k dostání tak bude ovoce a zelenina, bylinky, sazenice, květiny, drůbež, uzeniny, med, ořechy, asijské potraviny a další zboží. Venkovní tržiště bude otevřené do té doby, než bude možné obnovit běžný provoz oblíbených Holešovických trhů v Hale 22 v Pražské tržnici – podle současných informací tedy zřejmě do 8. června 2020.

Pražská tržnice otevírá jako jedno z prvních tržišť v Praze, ve stejný týden by měla otevřít farmářská tržiště také na náměstí Jiřího z Poděbrad, na pražské náplavce nebo na Kubánském náměstí.

Foto: zdroj Praha.eu