Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Pozor na černé pasažéry v odpadovém hospodářství, ohrožují životní prostředí i spotřebitele

| zdroj: Ekolamp0

ekolamp
zdroj: Ekolamp

Černí pasažéři v odpadovém hospodářství nejezdí bez placení veřejnou dopravou, ale vyhýbají se poplatkům za recyklaci odpadu. Typicky se jedná o firmy nebo živnostníky, kteří mají ze zákona zajistit zpětný odběr jimi produkovaných či dovážených výrobků v okamžiku, kdy doslouží.

Pokud firma vyrobí či doveze na český trh výrobek, její povinností je automaticky počítat s jeho budoucí recyklací v okamžiku, kdy jej chce spotřebitel vyhodit. Tuto povinnost nejčastěji zajišťují tzv. kolektivní systémy, které službu zpětného odběru a recyklace těmto firmám poskytují. Za to kolektivnímu systému zaplatí příspěvek na recyklaci, který při nákupu výrobku hradí spotřebitel.

„Při nákupu elektrozařízení si spotřebitel předplatí jeho budoucí recyklaci. Počítá se samozřejmě s tím, že se výrobku zbaví správným způsobem, tedy nejčastěji vrácením starého při nákupu nového nebo odevzdáním na sběrném dvoře,“ říká Petr Číhal, obchodní ředitel společnosti EKOLAMP, která zajišťuje zpětný odběr a recyklaci různých druhů elektrozařízení.

Mezi černé pasažéry patří řada firem a živnostníků

Podle analýzy společnosti EKOLAMP se této povinnosti v České republice vyhýbají zejména menší firmy či živnostníci. Typicky se jedná o malé výrobce či e-shopy, které dovážejí zboží na trh ze zahraničí, zejména z Asie.

„Někteří o této povinnosti nevědí, ale jiní ji ignorují a doufají, že si toho dohledové orgány nevšimnou. Teprve když je upozorníme, že jim za porušení zákona hrozí až 50milionová pokuta, tak se začnou o své povinnosti zajímat,“ shrnuje situaci Petr Číhal.

Ohrožují spotřebitele i životní prostředí

Černí pasažéři, neboli free rideři, nejenže parazitují na systému, který financují poctiví podnikatelé, ale ohrožují i samotné spotřebitele. Nepoctivé firmy většinou nedodržují ani další zákonné povinnosti, které mají chránit či informovat spotřebitele.

„Typicky neuvádějí veškeré informace o výrobcích či nedodržují evropské bezpečnostní standardy a normy, což představuje značné riziko zejména u elektrozařízení,“ vysvětluje Petr Číhal. „Náš kolektivní systém se dlouhodobě zaměřuje na tento problém a free ridery aktivně vyhledává a oslovuje s výzvou, aby své povinnosti plnili. Hájíme tím zájmy všech firem, které zákon dodržují.“

Nekalé praktiky free ridingu kromě spotřebitelů ohrožují i životní prostředí. Vedou ke vzniku tzv. sirotčího elektroodpadu, za který nebyly uhrazeny příspěvky na jeho ekologickou recyklaci. V důsledku nemusí být řádně recyklován a skončí například ve směsném odpadu či na černé skládce. Tím vzniká riziko poškození životního prostředí.

Ekolamp2

Od černých pasažérů výrobky raději nekupujte

Spotřebitelé se mohou o snížení počtu free riderů sami zasadit tím, že nebudou jejich výrobky kupovat. Nejprve mohou zkontrolovat, jestli je u výrobku uvedena výše recyklačního příspěvku.

„Tuzemští prodejci při prodeji nových elektrozařízení musí ze zákona uvádět na prodejních dokladech výši recyklačního příspěvku, který se za tato elektrozařízení povinně odvádí,“ dodává Petr Číhal.

Zda výrobce plní své povinnosti v rámci recyklace elektroodpadu, lze ověřit podle platného evidenčního čísla výrobce na webové stránce Ministerstva životního prostředí ČR v tzv. Seznamu výrobců elektrozařízení: https://visoh2.mzp.cz/Elektrozarizeni/VyrobciPublic/OsobyIndex.

„Výrobky firem, které se vyhýbají plnění recyklačních povinností, často nesplňují ani jiné legislativní požadavky, například z hlediska bezpečnosti výrobku a jeho kompatibility s evropskými standardy. Doporučujeme takový výrobek nekupovat. Také nás můžete informovat, my se následně s takovou firmou spojíme a navrhneme jí vhodné řešení,“ uzavírá Petr Číhal.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ