Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Popůvky zásadně promění hospodaření s odpady

| zdroj: JRK0

JRK
zdroj: JRK

Obec Popůvky v okrese Brno-venkov zásadně proměňuje odpadové hospodářství. Zavádí do něj takzvané chytré technologie a postupy. Jde například o evidenční systém, sběr plastu a papíru dům od domu či třídění rostlinných zbytků přímo z kuchyně. Již nyní technologické novinky přináší úspory, kdy dochází k výraznému zvýšení vytříděnosti odpadů či snížení množství komunálního odpadu.

Díky technologiím, které obec nově zavedla, snížila meziročně množství komunálního odpadu téměř o polovinu a zaznamenala nárůst vytříděných bioodpadů o více než 130 procent! Skla se ve stejném období vytřídilo o sto a plastu o padesát procent více. Jak se to během jednoho roku podařilo? Zásadně tomu pomohlo zavedení evidenčního systému. Ten umí s pomocí mobilních terminálů načítat prostřednictvím QR kódů naplněnost nádob i druhy odpadů. Velkou roli sehrálo také zavedení sběru odpadu dům od domu či zahájení třídění rostlinných zbytků z kuchyně.

V rámci proměny odpadového hospodářství pak v Popůvkách:

- zavedli evidenci vyprodukovaného směsného komunálního odpadu i tříděných složek odpadu. Ta je

možná díky tomu, že dané nádoby jsou vybaveny QR kódy, které jsou propojené s evidenčním systémem ECONIT. Zástupci obce díky tomu mají dokonalý přehled o odpadech.

- rozbíhají pohodlný systém sběru tříděného odpadu takzvaně dům od domu – v Popůvkách byl spuštěn pro papír, plast a bioodpad. Občané pro tento účel dostali od obce speciální nádoby. Jde o adresný, tedy ne-anonymní sběr, a tak se občané chovají k odpadům zodpovědněji.

- startují třídění rostlinných bioodpadů přímo z kuchyní – domácnosti dostaly speciální košík, do kterého třídí rostlinný kuchyňský odpad. Po jeho naplnění ho pak občané vysypou do hnědé nádoby, kterou k tomu mají v domácnosti k dispozici.

Měně odpadu, více úspor

„Překvapilo nás, že se zavedení nových technologií tak rychle promítlo do vyšší efektivity nakládání s obecními odpady. S těmito novinkami vytřídíme výrazně více odpadu a naopak komunálního odpadu je podstatně méně,“ uvádí starostka obce Miluše Červená.

Chytrá evidence

Evidenční systém, který obec zavedla, se jmenuje ECONIT. Funguje jednoduše; jeho hardwarová část představuje nástroj na sběr dat – tedy mobilní terminál, který načítá QR kódy, a ta softwarová zase pracuje s daty. Technologie je přizpůsobená na míru obce Popůvky. Obci pomáhá při přeměně odpadového hospodářství – jako komplexní partner – společnost JRK.

JRK Načítání papíru-1

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
ABPlast
Satturn
Meva a.s.
Fair Care
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
Sensoneo
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Zlatý erb
Denios
Syba
PSAS
Rema