Pět nově vypsaných výzev z OPŽP na péči o českou přírodu a krajinu

| zdroj: MŽP ČR0

mailchimp3.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ redakce archiv

Pět nově vypsaných výzev z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP) přináší ochraně přírody téměř dvě miliardy korun. Finance poputují na projekty vracející vodu do krajiny, podporu biodiverzity nebo péči o chráněná území.

„Posilování ochrany přírody a její biologické rozmanitosti je jedním z šesti cílů nového OPŽP. Aktuálně otevřené výzvy míří na návrat vody do krajiny, což je má priorita. Tato klíčová adaptační opatření pomohou například s realizací projektů výstavby a rekonstrukce malých vodních nádrží či s revitalizací rašelinišť, tůní a dalších významných přírodních stanovišť. Stejně důležitá je pomoc mířící ohroženým druhům a také oblast budování návštěvnické infrastruktury v chráněných územích,“ uvedla ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL).

Mezi podporovanými aktivitami je i monitoring ochrany přírody a oblast tvorby koncepčních dokumentů pro chráněná území a zpracování odborných studií pro potřeby ochrany přírody. O podporu se mohou rovněž ucházet projekty, které přispívají ke zprůchodnění migračních překážek pro suchozemské i vodní živočichy nebo naopak omezují šíření invazních druhů.

„Od spuštění Operačního programu Životní prostředí letos v srpnu jsme již stihli vyhlásit celkem 25 výzev včetně těchto pěti aktuálních. Do konce roku plánujeme otevřít další výzvy. Největší z nich se zaměří na odpadové hospodářství a úspěšní žadatelé si jejím prostřednictvím budou moci rozdělit půl miliardy korun, např. na projekty modernizace stávajících sběrných dvorů či projekty vzniku tzv. RE-USE center,“ dodal Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR.

Dokumenty k novým výzvám:

27. výzva – Tvorba koncepčních dokumentů pro chráněná území
28. výzva – Péče o významné části přírody a krajiny
29. výzva – Péče o chráněná území
30. výzva – Tvorba koncepčních dokumentů pro chráněná území
31. výzva – Zprůchodnění migračních překážek pro živočichy

Další informace najdete na stránkách Operačního programu Životní prostředí www.opzp.cz