Pardubický kraj se chystá na novinky v systému přidělování dotací

| autor: Pardubický kraj0

Pardubický kraj se chystá na novinky v systému přidělování dotací

„Už v minulosti byly předem vyjednané částky evropských dotací posílány do přesně definovaných území prostřednictvím integrovaných nástrojů. V našem kraji se jednalo například o území Hradecko-pardubické aglomerace. Dále byly peníze poskytovány Místním akčním skupinám, které je na individuální projekty ve svém vymezeném území investovali prostřednictvím nástroje Komunitně vedeného místního rozvoje, tzv. CLLD. Pro území krajů doposud takový nástroj chyběl,“ sdělila Hana Štěpánová, radní pro regionální rozvoj, evropské fondy a inovace.

Pro období 2021-2027 se počítá s přípravou tzv. Regionálních akčních plánů (RAP). „Jejich smyslem je realizovat klíčové neboli strategické projekty, pro které je v daném předem vyjednaná finanční alokace,“ vysvětlila novinku radní Hana Štěpánová.

Radní obdrželi dále informaci ohledně stanovení budoucích operačních programů, ze kterých lze čerpat finanční prostředky. Oproti stávajícímu programovému období se zásadním způsobem nemění. V současné době je také těsně před schválením vládou ČR Strategie regionálního rozvoje ČR 2021+. Jejím smyslem je definovat území podle jasných specifik, tak aby v daném místě byly realizovány projekty potřebné právě pro danou oblast (hospodářsky a sociálně ohrožená území, strukturálně postižené kraje, metropolitní území, krajská města a regionální centra).

Foto: ilustrační/ Pixabay