Ostrava má pět nových rychlodobíječek pro elektromobily, dvě přímo před krajským úřadem

| zdroj: Moravskoslezský kraj0

Příkladem je pět nové rychlodobíjecí stanice, které instalovala Skupina ČEZ v Ostravě, z toho dvě před Krajským úřadem Moravskoslezského kraje a tři u Kauflandu v Ostravě-Zábřehu. Počet dobíjecích stanic provozovaných ČEZ v Ostravě se tím zvýšil na 12, z toho 9 stojanů je rychlodobíjecích.

„Podpora alternativních způsobů dopravy je pro Moravskoslezský kraj klíčová. Nejen elektromobily, ale i vozidla na stlačený zemní plyn a v budoucnu zejména na vodík produkují výrazně méně škodlivin než ta s klasickým pohonem, jsou také méně hlučná. O našem úsilí o ekologizaci dopravy v regionu svědčí mimo jiné i to, že jsme vysoutěžili nové veřejné dopravce na základě nových kritérií, zahrnující požadavek ekologického provozu a využití moderních technologií. Řešíme i obnovu vozového parku krajského úřadu a krajských příspěvkových organizací za nízkoemisní vozidla, podporujeme budování plnicích a dobíjecích stanic. Zaměstnanci krajského úřadu a krajských příspěvkových organizací v současnosti jezdí za pracovními povinnostmi 10 elektromobily, 3 hybridními vozidly a 47 auty na CNG. Aktuálně máme v regionu přes 80 dobíjecích míst od různých poskytovatelů,“ uvedl náměstek moravskoslezského hejtmana pro dopravu a chytrý region Jakub Unucka.
Ostrava mě pět nových rychlodobíječek pro elektromobily, dvě přímo před krajským úřadem

„Podle průzkumů si chce do 10 let pořídit elektromobil více než polovina českých rodin. Proto se tématu věnujeme velice odpovědně a systematicky pracujeme na budování infrastruktury. Jako jednička na trhu provozujeme více než polovinu všech dobíjecích stanic v Česku, teď se chceme zaměřit na další rozšiřování této sítě a zároveň na zkvalitňování služeb pro elektromobilisty. Kromě budování veřejných dobíjecích stanic poskytujeme i komplexní služby ve formě dodávky elektromobilů a nabíječek, vždy dle specifických potřeb našich zákazníků,“ řekl David Martinek, manažer Public Affairs ČEZ ESCO.

Oblíbené zelené stanice se symbolem oranžového „E“ jsou kromě Ostravy k dispozici také u letiště v Mošnově, v Bohumíně, Bruntále, Frýdku-Místku, Havířově, Karviné, Klimkovicích a Třinci. V plánu je postupné rozšiřování této sítě o další lokality na území celého kraje.

V prvním pololetí elektromobily načerpaly u stojanů ČEZ na území Moravskoslezského kraje celkem 56 745 kWh ekologické elektřiny, což znamená více než třetinový nárůst oproti stejnému období v roce 2019. Řidiči využili stanic k dobití baterií svých aut v celkem 4 114 případech. Nejvytíženějšími stanicemi byly v 1. pololetí rychlodobíjecí stojany u Kauflandu v Ostravě–Zábřehu, u ostravského kancelářského a hotelového komplexu Orchard a v podzemním parkovišti OC Frýda Frýdek–Místek.

Foto: zdroj Moravskoslezský kraj