Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Ostrava: Kampaň zabrala, nelegálního odpadu u kontejnerů ubylo

| zdroj: Město Ostrava0

Ostrava: Kampaň zabrala, nelegálního odpadu u kontejnerů ubylo
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Koncem října spustilo město Ostrava ve spolupráci se společností OZO Ostrava a městskou policií kampaň zaměřenou proti nelegálně odkládanému odpadu u kontejnerových stanovišť.

OZO záměrně neodklízelo objemný odpad odložený vedle kontejnerů, aby si lidé lépe uvědomili, kolik nelegálně odloženého odpadu v průběhu roku na různých místech Ostravy vzniká. Zároveň byly na vybraná kontejnerová stanoviště umístěny informace o správném řešení problematiky odkládání objemných odpadů.

OZO Ostrava pak od 18. listopadu až do konce měsíce od kontejnerových stanovišť svezla celkem 41,27 tun objemných odpadů, což je zhruba o 37 % odpadu méně oproti předchozím měsícům. Zdá se, že kampaň zabrala.

OZO Ostrava každoročně sveze přes 600 tun takto nelegálně odloženého odpadu u kontejnerů. Za jejich odklizení jen v roce 2018 město Ostrava zaplatilo bezmála 1,5 milionu Kč.

„Měli jsme trochu strach, že Ostrava bude během třítýdenního neuklízení zaplavena odpadem, ale naše obavy se nepotvrdily. Naopak se i vizuálně zdálo, že odpadu u kontejnerů je méně. A čísla to potvrdila,“ uvedla náměstkyně primátora Kateřina Šebestová.

„Objemný odpad, který se nevejde do kontejnerů před domem, mohou Ostravané bezplatně odevzdat do některého z našich 11 sběrných dvorů.

Lidé, kteří nemají jak objemný odpad do sběrného dvora dovézt, si u nás mohou objednat službu mobilního svozu objemného odpadu, a to prostřednictvím e-shopu na našich webových stránkách, takže zcela z pohodlí domova. Zaplatí jen za dopravu a odpad musí v den svozu vynést před dům.

Objemnější odpad mohou obyvatelé Ostravy odložit také do velkoobjemových kontejnerů, které pravidelně přistavujeme v jednotlivých částech města dle požadavků vedení městských obvodů,“ vypočetl jednatel OZO Ostrava Karel Belda.

Na podporu správného nakládání s objemným odpadem byla také vytištěna nové mapa sběrných dvorů s aktuální otevírací dobou, která bude k dostání ve všech ostravských sběrných dvorech a na úřadech městských obvodů.

To, že objemný odpad nepatří ke kontejnerům, budou přímo na kontejnerech připomínat velké informační nálepky s vtipnou grafikou, jimiž bylo polepeno na 1 500 kontejnerů na směsný komunální odpad zejména na velkých sídlištích Ostravy, kde se tento nešvar vyskytuje nejčastěji.

A v neposlední řadě OZO Ostrava vyhlásilo na svém Facebooku také fotosoutěž. Kdy na konci každého měsíce budou vybrány tři nejkreativnější záběry nepořádku u kontejnerů, jejichž autoři získají poukaz v hodnotě 1 000 Kč na nákup zboží značky UAX. Soutěž potrvá až do konce května příštího roku, podrobnosti zájemci naleznou na Facebooku OZO Ostrava.  

Do kampaně se zapojila i Městská policie Ostrava. „Dohlíželi jsme na kontejnerová stanoviště a během tří týdnů, kdy kampaň probíhala, jsme řešili ve 14 případech deset občanů. Devět případů jsme postoupili do správního řízení. Upozorňuji, že ve správním řízení za nelegální uložení odpadu hrozí občanům pokuta ve výši až 50 tisíc korun,“ připomenul ředitel Městské policie Ostrava Miroslav Plaček.

V uvedených případech občané ukládali ke kontejnerům nábytek, ledničky, koberce nebo staré počítače. „V některých případech po upozornění odpad uklidili, ale stalo se, že jeden muž se choval arogantně a říkal, že jej nezajímá sběrný dvůr, protože nemá auto,“ vylíčil Miroslav Plaček.

Přitom lidé, kteří nemají automobil, kterým by odpad odvezli a zdarma odevzdali ve sběrném dvoře, si mohou prostřednictvím e-shopu nebo telefonicky objednat odvoz odpadu. Služba je sice zpoplatněna, ale vzhledem k výši možné pokuty jde o zanedbatelnou částku.

Strážníci pravidelně zaznamenávají nelegální odkládání velkoobjemového odpadu nejčastěji na Dubině, v Moravské Ostravě a Přívozu a také v Bartovicích.

Foto: Strážníci řešili i případ dvou mužů, kteří se v Hulvákách nelegálně zbavili sedačky. Zdroj: archiv MPO/ostrava.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert