Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Obnova Vrbenských rybníků se zdařila

| zdroj: Jihočeský kraj0

aktuality.jpg
zdroj: V rámci dokončovacích prací na projektu byl na rybníce Domin instalován speciální inteligentní kamerový systém/ Jihočeský kraj

Revitalizace rybníků Domin a Bažina v přírodní rezervaci Vrbenské rybníky v blízkosti Českých Budějovic, která trvala téměř půl druhého roku, se podařila.

Už teď je možné díky instalovaným webkamerám říct, že například hnízdní populace racka chechtavého na rybníce Domin je v letošním roce odhadem o 50 % vyšší, než tomu bylo v letech před zahájením obnovy. O čilém ptačím ruchu se může přesvědčit každý Jihočech díky živému vysílání.

Práce na revitalizaci Vrbenských rybníků, které byly vždy přerušeny v době hnízdění ptactva, začaly v listopadu 2019. V rámci dokončovacích prací na projektu byl na rybníce Domin instalován speciální inteligentní kamerový systém. Jeho součástí jsou kvalitní kamery otočné o 360° s mnohonásobným optickým zoomem, které snímají a přenáší obraz v HD kvalitě.

Instalace kamerového systému má dva hlavní důvody. Prvním je možnost sledování a vyhodnocování stavu populací ptačích druhů, které se v lokalitě nacházejí a na ostrůvcích hnízdí. Vysoká kvalita kamer umožňuje nejen sledování ptáků přímo na ostrůvcích, kde je kamera instalována, ale i na sousedních ostrovech a na vodní hladině,“ řekl první náměstek hejtmana Jihočeského kraje František Talíř zodpovědný za životní prostředí, zemědělství, lesnictví, rybářství, myslivost s tím, že získaná data jsou poskytována dalším odborným subjektům, zejména pak České ornitologické společnosti, Jihočeské univerzitě a Agentuře ochrany přírody a krajiny. „Dalším neméně důležitým důvodem instalace kamer je zpřístupnění záběrů široké veřejnosti prostřednictvím 24hodinového živého vysílání. Každý se teď může přesvědčit o tom, jak čilý život na Vrbenských rybnících je,“ dodal Talíř s tím, že záznam lze najít na webu Životního prostředí Jihočeského kraje a také na kanálu YouTube. „Je to další malý krůček k ochraně unikátní jihočeské krajiny, které si všichni místní obyvatelé tak váží. Před volbami jsem sliboval, že toto bude jedna z mých velkých priorit a těším se na řadu dalších chystaných projektů, které pomohou jihočeské přírodě. Zároveň jsem moc rád, že okolí Vrbenských rybníků je díky jejich úpravám ještě atraktivnější pro výlety a procházky lidí v přírodě,“ upřesnil František Talíř.

Realizace projektu byla úspěšná

Zkušební provoz kamer jsme spustili v polovině dubna. Prvním přínosným zjištěním byl fakt, že kamery ptáky vůbec neruší. Naopak pro racky se staly vyhledávaným místem pro pozorování okolí. Dokonce racky neruší ani to, když otáčíme s kamerou, u které stojí v bezprostřední blízkosti,“ pokračuje Talíř. „Podle sledování, které provedla v minulém týdnu AOPK se potvrdil další, pro nás nejdůležitější fakt – realizace projektu byla úspěšná a obnova hnízdních ostrůvků zdařilá. Například hnízdní populace racka chechtavého na rybníce Domin je v letošním roce odhadem o 50 % vyšší, než tomu bylo v letech před zahájením obnovy. To byl od začátku náš cíl a já jsem rád, že naše práce slaví úspěch. Utvrzuje nás v tom, že má smysl v podobných aktivitách pokračovat,“ uzavírá František Talíř. 

Živé přenosy z kamer si už získaly oblibu i u jihočeské veřejnosti. Od zahájení provozu shlédli živé vysílání na kanálu YouTube stovky lidí, návštěvnost webových stránek Životního prostředí Jihočeského kraje se zvedla o cca 40 %. V současné době se postupně doplňují seznamy ptáků, které se v lokalitě nacházejí. V plánu je i doplnění obrazového záznamu zvukem. Další kamera by mohla být instalována pro hnízdní sezónu 2022 v kolonii kolpíků bílých a mohla by přinést zajímavé odborné informace a velmi atraktivní záběry pro veřejnost.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
ABPlast
Satturn
Meva a.s.
Fair Care
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards