Obnova lesních porostů po kůrovcové kalamitě musí zůstat prioritou

| zdroj: Pardubický kraj0

zdroj: Pardubický kraj

Radní Pardubického kraje pro oblast venkova, životního prostředí a zemědělství Miroslav Krčil navštívil v rámci pravidelných cest po regionu Lesní družstvo Vysoké Chvojno. S ředitelem družstva Radomírem Charvátem hovořil o aktuálních otázkách, které se týkají hospodaření v lesích. Velkým tématem nejen pro lesníky je dopad připravovaného konsolidačního balíčku.

„Lesní družstvo Vysoké Chvojno hospodaří na zhruba pěti tisících hektarech lesních pozemků, a to nejen v rámci Pardubického kraje, ale také sousedního Královéhradeckého kraje. Stejně jako v případě zemědělských podniků je velkým tématem dopad navrhovaného konsolidačního balíčku. Plně souhlasím se Sdružením vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů, že je nezbytné zachovat podporu pro obnovu porostů po kůrovcové kalamitě, ale také podporu pro následnou péči o tyto porosty,“ uvedl Miroslav Krčil, který se zajímal také o aktuální situaci na trhu s dřevem. „Bohužel trh se dřevem je nyní v útlumu a dochází k poklesu cen. Jak dlouho tento stav potrvá a jak hluboký útlum bude, záleží mimo jiné na vývoji ve stavebnictví,“ řekl Krčil.

Ten také přislíbil pokračování krajského dotačního programu pro malé vlastníky lesů do 50 hektarů na těžbu kůrovcového dříví. „Jednoznačně panuje shoda, že tento krajský dotační program pro malé vlastníky lesů bude pokračovat i nadále, protože rozhodně nelze říci, že by kůrovcová kalamita v našem regionu byla u konce. Navíc menší vlastníci často nemají prostředky na to, aby napadané dřevo včas odklidili a napomohli tak zpomalení šíření kůrovce,“ sdělil radní Miroslav Krčil, který s Radomírem Charvátem hovořil také o narůstající byrokracii a nutnosti zjednodušit systém dotací pro lesní hospodáře.