Obce na Osoblažsku a Vítkovsku dostanou od kraje 20 milionů

| autor: Moravskoslezský kraj0

Obce na Osoblažsku a Vítkovsku dostanou od kraje 20 milionů

„Některé části našeho kraje jsou v nevýhodě kvůli okolnostem, které samy nedokážou ovlivnit. Ať je to špatná dopravní dostupnost horských oblastí, zhoršená kvalita ovzduší nebo nedostatek pracovních míst. Lidé pak z těchto oblastí odcházejí. Tento úbytek obyvatel se nám, věřím, tímto dotačním programem podaří zastavit,“ uvedl náměstek hejtmana kraje pro regionální rozvoj Jan Krkoška a dodal, že cílem programu je kromě zajištění kvalitních občanských i kulturních služeb také podpora rozvoje lokálních podniků.

„Doufám, že se díky krajské podpoře podaří nastartovat změny, které nabídnou práci zdejším lidem a zvýší zde životní úroveň. Většina obcí těchto lokalit totiž zatím nemůže podnikatelům nabídnout vhodnou infrastrukturu a podmínky pro vznik nových firem. Také jim chybí kapacity na administraci projektů z evropských zdrojů. Krajská podpora a vznik větších projektů by měla tento bludný kruh prolomit a taky snížit nezaměstnanost, která se v těchto oblastech pohybuje kolem 15 procent,“ vysvětlil náměstek hejtmana kraje Jan Krkoška.

Program se zaměřuje na venkovské oblasti Osoblažska a Vítkovska, které na základě analýz dlouhodobě patří k nejslabším v kraji i celé České republice. O podporu mohou podle tohoto vymezení žádat obce do pěti tisíc obyvatel: Bohušov, Březová, Budišov nad Budišovkou, Čermná ve Slezsku, Dívčí Hrad, Hlinka, Janov, Jindřichov, Kružberk, Liptaň, Melč, Město Albrechtice, Moravice, Nové Lublice, Osoblaha, Petrovice, Radkov, Rusín, Slezské Pavlovice, Slezské Rudoltice, Staré Těchanovice, Svatoňovice, Třemešná, Větřkovice a Vysoká.

„Každá z těchto obcí může podat dvě žádosti, jednu na podporu lokálního podnikání a druhou na občanskou vybavenost. Každý projekt může získat dotaci maximálně 3 miliony korun s tím, že je nutná finanční spoluúčast obcí. Malé obce do tisíce obyvatel jsme zvýhodnili, kraj jejich projektům uhradí 80 procent uznatelných výdajů, větším obcím kraj zajistí 70 procent spolufinancování,“ řekl náměstek hejtmana kraje Jan Krkoška.

O dotace mohou obce žádat od 31. května 2019 do 10. listopadu 2020. Náklady jsou v rámci tohoto programu uznatelné od 1. ledna 2019 do 30. června 2021.