Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Obce, města a kraje mohou žádat o podporu na regeneraci a využití brownfieldů

| zdroj: MPO ČR0

Obce, města a kraje mohou žádat o podporu na regeneraci a využití brownfieldů
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Obce, města a kraje, které si neví rady s brownfieldy, tedy chátrajícími nevyužitými objekty, na svém území, mohou od dnešního dne žádat o finanční podporu na obnovu. Ministerstvo průmyslu a obchodu pro ně v programu Regenerace a podnikatelské využití brownfieldů připravilo celkem 260 milionů korun.

Podmínkou je budoucí podnikatelské využití revitalizovaných lokalit. Žádosti o podporu, která může činit až 50 milionů korun na jeden projekt, přijímá agentura CzechInvest do 31. srpna 2020.

Podpora je určena pro obce a města ze strukturálně postiženého Moravskoslezského, Ústeckého a Karlovarského kraje a také pro samosprávy z hospodářsky problémových regionů definovaných ve Strategii regionálního rozvoje ČR 2014–2020 z dílny Ministerstva pro místní rozvoj (viz příloha Vymezená území). Podmínkou udělení podpory je budoucí využití obnoveného brownfieldu k podnikatelským či průmyslovým účelům. Výše podpory se pohybuje od 60 % pro kraje do 95 % pro nejmenší obce (viz příloha Míra podpory dle velikosti sídla).

Program Regenerace a podnikatelské využití brownfieldů Ministerstvo průmyslu a obchodu spustilo v roce 2017. „Letos máme k dispozici 260 milionů korun. Prostředky z tohoto programu nejen, že zlepší životní prostředí v obcích a podnítí hospodářský rozvoj strukturálně postižených lokalit, nesporným přínosem je i to, že sníží zábor půdy,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

„Z programu lze kromě rekonstrukcí financovat také výkupy nemovitostí, posudky, audity a průzkumné práce, projektovou dokumentaci a také výstavbu nezbytné infrastruktury,“ říká generální ředitel agentury CzechInvest Patrik Reichl a dodává: „Dosud jsme přijali 17 předběžných žádostí, další projekty konzultujeme s žadateli. V předchozích dvou výzvách bylo schváleno třináct projektů, které si rozdělí celkem více než 218 milionů korun.“

Jedním z úspěšných žadatelů v přechozí výzvě byla obec Dolní Věstonice. „S podporou z MPO chceme zchátralý areál někdejšího JZD s objekty v havarijním stavbu změnit na moderní podnikatelský park. Měl by obsahovat prvky modrozelené infrastruktury a sloužit zejména malým a středním podnikatelům z řad místních firem,“ říká starostka Dolních Věstonic Jaroslava Rajchlová.

Foto: zdroj MPO ČR

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert