Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Nový GIS pomáhá už ve všech vodohospodářských společnostech skupiny ENERGIE AG Bohemia

| zdroj: Energie AG Bohemia0

voda2.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Nový geografický informační systém (GIS) je postaven na technologii ArcGIS Enterprise, která data zpřístupňuje formou webových služeb a aplikací.

Systém už více než rok využívají vodohospodáři ve společnostech ČEVAK, VAK Beroun, VS Chrudim, ENERGIE AG Kolín a AQUA Servis. Skupinu vodohospodářského segmentu uzavřela společnost VHOS, kde byl GIS úspěšně nasazen letos. „Máme tak za naši společnost podrobný přehled o 5 600 km vodovodních a 4 200 km kanalizačních sítích pro 350 vlastníků, tedy měst a obcí,“ vysvětlil Jiří Lipold, technický ředitel ze společnosti ČEVAK. Při samotné implementaci bylo nutné zohlednit legislativní nároky a zrevidovat třídy prvků včetně jejich atributů a navázaných číselníků. To ve výsledku umožňuje snáze spravovat celý datový model a uživatelům data nabízet ve srozumitelnější podobě. Celkem se jedná o správu více než 16 800 kilometrů sítí v sedmi krajích ČR.

Jako těžký klient byl nasazen ArcGIS Pro. Jednotlivým operátorům umožňuje veškeré editace dat a správci úplnou kontrolu nad datovým modelem a stylizacemi prvků. Většina uživatelů však přistupuje do aplikace lehkého klienta. Ta jim umožňuje snadno a rychle lokalizovat zájmovou oblast, zjistit informace a získat výstup v podobě například PDF anebo tabulky ve formátu CSV.

Hojně využívána je také aplikace mobilního klienta. Ten využívají zejména pracovníci provozu v terénu. Oproti lehkému klientovi navíc nabízí ke stažení offline balíček s mapou s kompletními daty. Uživatel tak není omezen dostupností mobilních dat. „Součástí je také superlehký klient, což je zeštíhlená verze lehkého klienta s omezením na lokalitu. Určen je především našim hlavním partnerům, vlastníkům vodohospodářské infrastruktury, tedy zástupcům státní správy a samosprávy,“ doplnil Jiří Lipold.

Aby celá akce měla smysl, bylo nezbytné propojit nový GIS s dalšími zásadními informačními systémy ve společnostech, tedy se zákaznickým, technickým a vyjadřovacím portálem. Do systému GIS denně přistupují zhruba tři stovky zaměstnanců, a to především z technického, zákaznického, provozního úseku. „Zákazníci pak například prostřednictvím vyjadřovacího portálu využívají GIS v ročním počtu 20 tisíc zákresů sítí,“ uvedl Lipold.

Po úspěšné implementaci ve všech sesterských společnostech skupiny ENAERGIA AG Bohemia ve vodohospodářském segmentu startuje proces nasazení tohoto systému i v oboru Teplo skupiny ENERGIA AG Bohemia.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ