Novinky roku 2020 v resortu zemědělství: investice do boje se suchem či pomoc při kůrovcové kalamitě

| autor: redakce| zdroj: MZe ČR0

Zadržování vody v krajině

„I v tomto roce je hlavní prioritou zadržení vody v krajině. I proto od letošního ledna nebude možné pěstovat monokultury na více než 30 hektarech souvislé plochy na erozně ohrožených půdách, což zmírní erozi půdy. Příští rok v tomto půjdeme ještě dál a toto nařízení se bude týkat všech pozemků s ornou půdou,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.

Dochází ke zpřísnění požadavků na hospodaření, které musí zemědělci dodržovat, aby měli nárok na některé hlavní dotace. Toto opatření napomůže zlepšit stav krajiny a její schopnost zadržovat vodu. Od dalšího roku to bude platit na veškeré orné půdě.

Kůrovcová kalamita

„Stejně jako v předchozích letech, i letos se zaměříme na oblasti, které je třeba řešit v souvislosti s klimatickou změnou, například kůrovcovou kalamitu. Pro nestátní vlastníky lesů jsme připravili 2,5 miliardy korun na zalesnění a péči o lesy. Již teď je z nich vyplaceno více než 980 milionů korun a vyplácení stále pokračuje. Díky naší nové vyhlášce mohou myslivci od ledna lovit některé druhy zvěře více dní v roce. To pomůže především oblastem, které zasáhla kůrovcová kalamita, a které jsou osázené novými stromky. Právě ty totiž spárkatá zvěř okusuje a ničí,“ upozornil ministr Toman.

Na zalesnění holin po kůrovcové kalamitě, péči o les a zajištění pestré druhové skladby dřevin v lesích nebo na ochranu před škůdci dostanou vlastníci lesů až 2,5 mld. Kč.

Podávání žádostí začalo loni v listopadu a skončí 28. února tohoto roku. Jde o první fázi víceletého programu. Letos bude MZe usilovat o získání prostředků za nahodilé těžby dříví v roce 2019, vyhodnocení bude mít přibližně v dubnu. Žádat bude minimálně o 4 mld. Kč.

„Díky podpoře budou moci vlastníci nestátních lesů lépe čelit následkům sucha a kůrovcové kalamity, budou mít více prostředků na co nejrychlejší založení nových odolnějších lesů, které potřebujeme všichni,“ uvedl Miroslav Toman.

Bez rychlé obnovy lesů na kalamitních holinách po kůrovcových těžbách dojde k vysychání a oteplování krajiny a k erozi půdy. Právě tomu chce Ministerstvo zemědělství předejít včasným poskytováním podpory.

Co přinese rok 2020

V roce 2020 se Ministerstvo zemědělství chce dále soustředit na vyjednávání podmínek nové SZP. Prioritami jsou jednodušší pravidla, dostatečně silný rozpočet – na úrovni současného programovacího období, dobrovolné zastropování, redistributivní platba, digitalizace a precizní zemědělství. Bude nutné také dojednat přechodné období na dva roky – kratší doba není reálná.

V letošním roce chce Ministerstvi zemědělství také dokončit úpravu několika důležitých zákonů. Jsou to například: myslivecký zákon, zákon o potravinách, zákon o vodách, zákon na ochranu zvířat proti týrání, ústavní zákon o ochraně vody, novela zákona o významné tržní síle a novela zákona o oběhu osiva a sadby.

Foto: ilustrační/ redakce archiv