Nová odpadová legislativa a kaly

| autor: Hana Tomášková| zdroj: Štěpán Jakl - webinář Nový zákon o odpadech0

kal2.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ redakce archiv

Neupravené kaly jsou v novém zákoně bez hodnocení zařazeny jako ostatní odpad. Nicméně budou muset být ohlašované v rámci přepravy nebezpečných odpadů, i když budou ostatním odpadem, a budou muset být odpovídajícím způsobem označeny. Týká se to však období po roce 2022.

Kaly jako ostatní odpad ale s výhradou

Vládní návrh považoval neupravené kaly za nebezpečný odpad, avšak na základě přijatého pozměňovacího návrhu budou neupravené kaly považovány za ostatní odpad. Platí však podmínka, že bude ohlašována jejich přeprava v rámci systému SEPNO a musí být řádně označeny.

Do konce roku 2022 kaly považovány za upravené

Ohlašování se týká neupravených kalů. Vzhledem k tomu, že v této oblasti (upravené x neupravené kaly) není nastaveno přechodné období v zákoně, ale na úrovni vyhlášky bude nastaveno přechodné období, které přebírá stávající přechodné období, považují se kaly až do konce roku 2022 za upravené.

Povinnost ohlašování pro kaly tedy od 1. ledna 2021 nenastupuje, protože všechny kaly jsou považovány za upravené až do konce roku 2022.

Co je kal?

Kal je nevyhnutelným odpadem při čištění odpadních vod. Zpracování těchto vod je navrženo tak, aby odstraňovalo nežádoucí složky z vody a koncentrovalo je do objemově nevýznamného proudu - kalu. Kal může také obsahovat přebytečnou biomasu z biologického čištění. Cílem úpravy kalů je zabránit nepříznivým dopadům na životní prostředí a lidské zdraví.

Ukládání kalů na skládky je v ČR zakázáno.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Nadace partnerství
Sovak
Zdravá města
ABPlast
Satturn
Meva a.s.