Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Největší stěhování nosorožců do Afriky začíná, návštěvníci se s nimi rozloučili

| autor: Lukáš Vaníček/ Královéhradecký kraj0

Největší stěhování nosorožců do Afriky začíná, návštěvníci se s nimi rozloučili

„Sice to je loučení, ale jak se říká, tak něco končí a něco naopak začíná. Safari parku ve Dvoře Králové se daří plnit jeho poslání a pomáhá vracet původní druhy zvířat do míst, kde už z mnoha důvodů nejsou. Vše pracovníkům parku za jejich práci velice děkuji. Jsem rád, že můžeme pomáhat i jiným kontinentům, než je ten náš evropský,“ řekl během rozloučení hejtman Jiří Štěpán.

Manny, Jasiri, Mandela, Jasmína, Olmoti, to jsou jména nosorožců černých východních, jejichž transport připravuje Safari Park ve Dvoře Králové do národního parku Akagera ve Rwandě. Historicky to bude největší přesun nosorožců z Evropy do Afriky. Dvě samice a samec pocházejí z dvorského odchovu a přidají se k nim samice z britského Flamingo Landu a samec z dánského Ree Park Safari. Evropští nosorožci mají přispět ke zvýšení genetické rozmanitosti rwandských nosorožců.

"S novým vedením se situace v parku výrazně zlepšila, byla zpřísněna bezpečnostní opatření a byly vytvořeny speciální proti pytlácké jednotky. Díky tomu se do Akagery mohli první nosorožci vrátit před dvěma lety, kdy tam byla převezena skupina z Jihoafrické republiky. Letos tam my pošleme druhé stádo, které však bude žít zatím odděleně v jiné části parku,“ popisuje ředitel safari parku Přemysl Rabas.

Všech pět nosorožců se na cestu připravuje pohromadě ve Dvoře Králové. Návštěvníci budou moct do odjezdu vídat venku samici Jasmínu a samce Mannyho. Zbylí tři chodí do výběhů v zázemí zahrady.

V přírodě jsou nosorožci černí s populací čítající okolo 5500 zvířat kriticky ohroženým druhem. „V 70. letech minulého století se po akagerských savanách prohánělo okolo 50 nosorožců černých. Do roku 2007 byli však všichni vyhubeni. O deset let později se novému vedení parku podařilo získat 18 nosorožců z Jihoafrické republiky a letos tam dopravíme dalších pět,“ vysvětlil vedoucí mezinárodních projektů dvorského safari parku Jan Stejskal.

Největší stěhování nosorožců zpět do Afriky začíná, návštěvníci se s nimi rozloučili
Samice Jasmína a za ní si hoví na zemi samec Manny, oba brzy odletí do Afriky.

Důležitá průprava

Ještě před transportem nosorožců se dvorský safari park zapojil do práce s místními komunitami a jeho zástupci přímo ve Rwandě připravili nový vzdělávací program pro školní děti a navrhli kompletní vybavení vzdělávacího centra parku.

„Za vymíráním ohrožených druhů zvířat stojí zejména ztráta území, kde tato zvířata žijí nebo jím migrují. Tyto oblasti ustupují tlaku neustále se rozrůstající lidské populace, a tak často dochází ke konfliktu mezi zvířaty a lidmi, na který bohužel doplácejí obě strany,“ uvedla Markéta Grúňová, jež má ve dvorském safari parku na starosti vzdělávání a vedla tým, který ve Rwandě pracoval.

„Během šesti týdnů strávených ve Rwandě se nám podařilo vytvořit vzdělávací program, který zahrnuje práci s dětmi jak ve škole, tak přímo v národním parku, vypracovat vzdělávací materiály, vybavit vzdělávací centrum a zaškolit pracovníky parku. Plánujeme, že by letos mělo programy projít okolo 1800 dětí,“ popsala Markéta Grúňová.

Způsob, jak efektivně vzdělávat místní děti i dospělé, byl jedním z témat diskutovaných už při přípravách transportu nosorožců. „Vedení parku Akagera si uvědomuje, že je třeba co nejvíce pracovat s komunitami žijícími v jeho okolí tak, aby toto místo vnímaly jako přidanou hodnotu, nikoli jako překážku jejich zemědělských a pasteveckých aktivit. To je hlavním klíčem k tomu, jak zajistit zvířatům v parku větší bezpečí,“ dodala Markéta Grúňová.

Fotogalerie:

  • Největší stěhování nosorožců zpět do Afriky začíná, návštěvníci se s nimi rozloučili
  • Největší stěhování nosorožců zpět do Afriky začíná, návštěvníci se s nimi rozloučili
  • Největší stěhování nosorožců zpět do Afriky začíná, návštěvníci se s nimi rozloučili
  • Šťastnou cestu nosorožcům popřáli (zleva) herec Ondřej Vetchý, boxer Ondřej Pála a hejtman Jiří Štěpán.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
e-Salon
Bert