Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Nejčastější omyly při třídění odpadu

| autor: Hana Tomášková0

Nejčastější omyly při třídění odpadu

1. Bioodpad

Pozor na něj! Jedná se o velmi problematickou komoditu a přitom bioodpad tvoří až polovinu vyprodukovaného komunálního odpadu.

Kdo bioodpad kompostuje, zvolil ideální způsob, jak ho efektivně využít. Jinak patří bioodpad do hnědé popelnice. Rozhodně se nedoporučuje vyhazovat kuchyňské zbytky do WC. 2. Úsporné žárovky, zářivky 

Specialistou na sběr a recyklaci vysloužilého elektrozařízení v oblasti světelné techniky je společnost Ekolamp. Odebírá nejen světelné zdroje, což jsou ta elektrozařízení, která přímo vydávají světlo, a která by běžný uživatel asi nazval „žárovkami“ nebo „zářivkami“. Dále to jsou i „svítidla“. Takto se označují ta elektrozařízení, která „drží“ světelné zdroje, ale sama světlo nevydávají. Tedy třeba lampa, lampička, lustr atd. Sběr a ekologická recyklace světelných zdrojů je obzvláště důležitá, protože se jedná o nebezpečný odpad. Tyto tzv. „zářivky“ a „úsporky“ totiž pro své správné fungování obsahují rtuť (pozn.: „úsporky“ jsou v zásadě kompaktní zářivky). Nicméně běžný uživatel není schopen rozeznat, které světelné zdroje rtuť obsahují a které ne, proto se všechny světelné zdroje sbírají dohromady.

3. Silně znečištěné potravinářské obaly 

Ať již se jedná o krabice od pizzy, mastné papírové obaly, plastové obaly od marinád nebo potravin naložených v oleji, zkrátka silně znečištěné obaly patří do směsného odpadu. 

4. Zrcadlo, porcelán, keramika

Výše uvedené patří do kontejneru na směsný odpad.5. Ukládání elektrospotřebičů, které se nevejdou do červeného kontejneru na elektroodpad mimo nádobu

Tyto červené kontejnery slouží pouze ke třídění drobného elektroodpadu. Objemnější spotřebiče a elektroniku lze odevzdat ve sběrných dvorech.

6. Ukládání velkoobjemového odpadu volně ke kontejnerovým stáním

Takovým odpadem může být například nábytek, koberce, umyvadla, zrcadla, jízdní kola atd. Objemný odpad je možné odvézt do sběrných dvorů. Pokud se jedná o věci, které by mohly být někomu dalšímu k užitku, lze je po dohodě odevzdat v charitativních organizacích, re-use centrech apod. Máte tak možnost prodloužit jejich životnost. 

Některé druhy objemného odpadu lze odevzdávat do velkoobjemových kontejnerů, které bývají v určených termínech zdarma přistavovány do ulic města či obce. Nebo si lze přistavení velkoobjemového kontejneru objednat samostatně.


Pozor, ruličky od toaletního papíru, kuchyňských utěrek nebo obaly od vajíček se třídí do modrého kontejneru

Dříve se uvádělo, že do směsného komunálního odpadu patří i ruličky od toaletního papíru, papírových utěrek a obalů na vajíčka, protože se vyrábí z několikrát recyklovaného papíru. Podle informace Miloše Lešikara z Asociace českého papírenského průmyslu tvoří ruličky i další nasávané proložky běžnou složku sběrného papíru. Z recyklované vlákniny jsou i krabice z vlnité lepenky, noviny a časopisový papír a ty tvoří daleko větší objemy sběru.

Foto: koláž Hana Tomášková

Zdroj: PSAS, Ekolamp

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ