Reklama

28. 3. 2019  |  Aktuality  |  Autor: Pardubický kraj

Nastavení dotací na úspory energií již není pro žadatele tak výhodné, říká hejtman Netolický

Úsporná opatření na budovách patří mezi projekty, kterými Pardubický kraj v minulosti za spoluúčasti evropských fondů pomohl hospodárnějšímu nakládání s energiemi a tím i provozními finančními náklady v případě svých středních škol či zdravotnických zařízení. Právě díky své aktivitě v předchozím období nyní kraj naráží na to, že nastavení výzev, zejména výše povinné spoluúčasti pro něho není ve srovnání s realizací projektů v minulém programovém období tak výhodná. Hejtman Martin Netolický proto jednal o nastavení podmínek současných výzev OPŽP s náměstkem ministra životního prostředí Janem Křížem.

„Vzhledem k tomu, že se nám v minulosti podařilo uspět s celou řadou projektů na realizaci úsporných opatření v rámci našich zdravotnických zařízení, ale také celé řady škol, dostáváme se do fáze, kdy již současné nastavení výzev není pro realizaci projektů na dosud nezainvestovaných objektech zajímavé“ uvedl hejtman Martin Netolický, který také doplnil současné realizované projekty. „Nyní například zahajujeme rekonstrukci fasády, repasi oken a zateplení střechy na Gymnáziu Vysoké Mýto, což je příklad budovy, kterou nebylo možné řešit v minulosti kvůli její památkové ochraně,“ doplnil hejtman.

 

Ten se zajímal také o současný stav čerpání v rámci specifického cíle OPŽP zaměřeného na energetické úspory veřejných budov. „V tuto chvíli bylo v rámci tohoto specifického cíle přijato žádostí v úhrnu za sedm miliard korun s tím, že je k dispozici více než 11 miliard korun. Do konce stávajícího období se plánují další dvě výzvy a Ministerstvo životního prostředí je přesvědčeno, že se celá alokace vyčerpá,“ řekl hejtman Netolický, který informoval náměstka ministra také o kotlíkových dotacích, které Pardubický kraj poskytuje koncovým příjemcům v regionu. „Zatímco v rámci prvních výzev se před krajským úřadem stály mnohahodinové fronty a celková alokace pro náš kraj byla vyčerpána de facto během dopoledne, tak v rámci poslední výzvy jsme uzavřeli možnost podávání žádostí až po přibližně půl roce. Osobně jsme tedy velmi zvědaví, jak úspěšná bude další připravovaná výzva, kterou plánujeme spustit ve druhé polovině letošního roku,“ dodal hejtman Netolický.

 

Foto: Pardubický kraj

© Ekologie v praxi, z.s. Autorská práva jsou vyhrazena a vykonává je vydavatel

ZPĚT NA SEZNAM

PARTNEŘI