Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Nákupem s postupnou fixací se Jihomoravskému kraji podařilo ušetřit více než 25 milionů Kč

| zdroj: Jihomoravský kraj0

Nákupem s postupnou fixací se Jihomoravskému kraji podařilo ušetřit více než 25 milionů Kč

Centrální nákup realizovala, stejně jako v posledních 10 letech, krajem zřízená společnost CEJIZA, s.r.o. Aukce proběhla, tak jako v loňském roce, na Českomoravské komoditní burze Kladno.

„V letošním roce byl nákup poprvé uskutečněn s využitím tzv. „postupné fixace ceny“, kdy je finální cena dodávky zemního plynu stanovována až na základě cen dosažených zadavatelem v jednotlivých provedených tranších. Jihomoravský kraj tak byl jedním z prvních krajů, který se rozhodl pro tento progresivní postup, jenž má v soukromém sektoru již desetiletou tradici, a nutno říct, že to byla správná volba,“ řekl náměstek hejtmana Petr Hýbler.

„Metoda nákupu formou postupné fixace ceny je podstatě pracnější, složitější a klade na zadavatele vyšší nároky než aukce za „pevné ceny.“ Je totiž potřeba průběžně sledovat situaci na trhu energií, získané informace pečlivě vyhodnocovat, pokusit se predikovat budoucí vývoj a podle toho volit co nejvhodnější den pro jednotlivé fixace ceny (tzv. tranše). Rozložení okamžiku rozhodného pro stanovení výsledné ceny do delšího časového období je však nespornou výhodou metody postupné fixace ceny, protože tak dochází k rozložení rizika provedení nákupu v nevhodný okamžik,“ uvedla Libuše Podolová, jednatelka společnosti CEJIZA, s.r.o.

Výše popsaným způsobem nákupu s postupnou fixací se Jihomoravskému kraji podařilo dosáhnout ceny 368 Kč/MWh zemního plynu v kategorii maloodběr a ceny 358,55 Kč/MWh zemního plynu v kategorii velkoodběr. To v celkovém objemu pro rok 2021 povede k úspoře cca 25,5 milionu korun oproti letošnímu roku.

Foto: zdroj Jihomoravský kraj

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert