Nahradí vodík naftu? Vedení Ústeckého kraje jednalo s partnery o rozvoji vodíkové ekonomiky v regionu

| zdroj: Ústecký kraj0

„Díky tradici chemické výroby v regionu a díky zapojení odborníků z ústecké univerzity má Ústecký kraj obrovský potenciál pro výrobu, skladování a využití vodíku jako zdroje čisté energie,“ říká 1. náměstek hejtmana Martin Klika.

Jednání na toto téma byla zahájena již v roce 2018 pod záštitou Hospodářské a sociální rady Ústeckého kraje (HSR-ÚK) v úzké spolupráci s krajskou samosprávou a Inovačním centrem Ústeckého kraje. Aktuálně je připraveno Memorandum všech zainteresovaných subjektů s jasným společným cílem – rozvoj komplexního využití vodíku jako zdroje čisté energie. Statutární města podporují rozvoj nízkoemisní a bezemisní dopravy a k Memorandu přistupují s vlastními projekty, které se zaměřují na rozvoj vodíkové infrastruktury.

„Kvalita ovzduší a zajištění čistých zdrojů energie je důležitým tématem spojeným s územím strukturálně postižených/uhelných regionů. Je proto logickou součástí programu RE:START. Ještě v tomto roce rozdělí Ministerstvo pro místní rozvoj právě v rámci programu RE:START pro Ústecký, Moravskoslezský a Karlovarský kraj téměř dvě miliardy korun na nákup nízkoemisních vozů veřejné dopravy, tedy i těch s vodíkovým pohonem.

Potenciál využití vodíku je ale mnohem širší a patří mezi strategické projekty restrukturalizace, které byly představeny i při nedávné návštěvě Evropské komise v regionu. I nadále budeme zajišťovat dotační zdroje na rozvoj čisté energie, vznik silného partnerství regionálních aktérů vítáme“, říká Gabriela Nekolová, národní manažerka programu RE:START.

Záměr je z pohledu ČR unikátní v tom, že v rámci jednoho kraje nabízí celkový uzavřený okruh od využití především již v kraji existujících výrobních kapacit vodíku, přes jeho zpracování, distribuci, vybudování plnících stanic až po rozvoj v rámci bezemisní dopravy ale i v dalších odvětvích. Neoddělitelnou součástí je kapitál výzkumných a vzdělávacích kapacit místních vysokých škol a výzkumných center.

Smyslem této spolupráce desítek partnerů je zrealizovat vzájemně provázané aktivity a projekty, které z Ústeckého kraje vytvoří centrum rozvoje vodíkové ekonomiky. Počítá se také s podporou vládního programu RE:START, který slouží právě k transformaci strukturálně postižených/uhelných regionů. Právě v rámci RE:STARTU je aktuálně vyhlášena výzva na podporu čisté mobility, z níž mohou být pořízeny i vodíkové autobusy.

V nejbližších dnech bude vyhlášena také veřejná soutěž na podporu výzkumu v oblasti energetiky. Na jednání proto nechyběli zástupci Ústeckého kraje, vysokých škol, měst, významných regionálních firem, ale také Ministerstva pro místní rozvoj.

Foto: Zleva Gabriela Nekolová, národní manažerka programu RE:START. Zdroj: Ústecký kraj