Na Vysočině pokračují opatření k zadržení vody v krajině

| zdroj: Kraj Vysočina0

mokřad_P12.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Kraj Vysočina dlouhodobě sleduje cíl, jak efektivně zadržovat vodu v krajině. Tomu mimo jiné napomáhá realizace opatření, a to tak zvaných meliorací a hrazení bystřin v lesích. V případě, že se jedná o opatření ve veřejném zájmu, pak náklady spojené s realizací takového opatření hradí stát.

Krajský úřad ve spolupráci se správci toků vytipoval lokality vhodné k zadržení vody v lesích, tedy místa vhodná pro realizaci zejména retenčních nádrží. Z celkově tří rozpracovaných akcí byla jedna z nich a to VN Kralická obora uzavřena v průběhu prosince letošního roku.

Díky dvěma nově vzniklým retenčním nádržím bude zvýšena protipovodňová ochrana níže položeného intravilánu města Náměšť nad Oslavou, dojde k zachycení splavenin a vyrovnanému odvádění velkých vod. S ohledem na celkový charakter staveb nebyly nádrže budovány za účelem intenzivního chovu ryb. „V minulých letech v České republice zaznamenáváme období podprůměrných úhrnů srážek. Voda je nenahraditelnou složkou životního prostředí a slouží k zabezpečování nejen hospodářských, ale i společenských potřeb celé společnosti,“ říká Lukáš Vlček, náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství a dodává: „Podle odborníků zkoumajících vývoj klimatu můžeme v budoucnu předpokládat ještě extrémnější výkyvy počasí, než jak tomu bylo doposud a je třeba se na tuto možnou situaci dobře připravit. Kraj Vysočina bude nadále spolupracovat se správci toků v souvislosti se zadržováním vody v krajině jakožto jedním u nejlepších způsobů ochrany před suchem i povodněmi.“

Další dvě rozpracované akce VN Okrouhlice a Číhalínský potok – přehrážka, ř. km 3,7 by měly být dokončeny v roce 2021. V rámci nich by mělo být profinancováno více než 10 milionů korun a stabilizován průtok ve dvou povodích.