Na vodním díle Jezeří probíhá rozsáhlá rekonstrukce

| zdroj: Povodí Ohře0

zdroj: poh.cz

V Národní přírodní rezervaci Jezerka na Mostecku prochází vodní dílo Jezeří celkovou rekonstrukcí, ke které bylo přistoupeno na základě výsledků geotechnického a stavebnětechnického průzkumu. Nyní probíhá výstavba nové konstrukce návodního líce, monolitický tubus odběrné věže je vybetonován a zbývá na něj vrátit historizující kamennou věžičku a vybavit ho vnitřním vystrojením. Stavební práce by měly být ukončeny v polovině roku 2025.

Vodní dílo je kulturní památkou vystavěnou v letech 1902 až 1904. S ohledem na její stáří a technický stav bylo rozhodnuto opravit všechny jeho dílčí konstrukce. Aktuálně je vodní nádrž vypuštěna a probíhá zde např. dokončení přespárování na vzdušném líci, kde byl také restaurován erb Lobkowiczů. Na návodním líci (strana hráze, kde bude voda) byla vybourána původní konstrukce a nyní se zde provádí hydroizolaci a vyzdívka betonovými tvarovkami, které jsou prolévány betonem. Chystá se také rekonstrukce části bezpečnostního přelivu, kde se připravuje bednění. Na koruně hráze jsou dokončené izolační vrstvy a nyní se zhotovuje železobetonová římsa.

Zhotovitelem stavby za 82,5 mil. Kč bez DPH je sdružení firem PORR a.s., EUROVIA CS, a.s. a SMP CZ, a.s. ze skupiny VINCI Construction.